„I mláďata baští cibuli. Je pravda, že holčičky mají rády rajčata a papriky. Říkala mi teď kolegyně, že si docela oblíbily i lilek,“ přibližujechovatel Ťoupal. „Hlavně ne banány,“ dodává závěrem.
Kromě ledních medvědů najdou domov v expozici i tuleni. Stavba za tři čtvrtě miliardy korun by měla být dokončena v roce 2029, říká pro Radiožurnál ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Nová kniha ředitele pražské zoo obsahuje přes 70 kapitol nejen ze zákulisí zoologické zahrady, ale také z pouští a pralesů. Jméno jí dali obtížně chovatelní luskouni.
„Jako druhá zoo v Evropě jsme získali luskouny, a jako první zoo v Evropě jsme odchovali mládě. To mládě se jmenuje Šiška,“ říká Miroslav Bobek v rozhovoru pro Radiožurnál.
„Tenhle nápad vznikl, když pan ředitel vystavil fotku mláděte velblouda na sociální síti. My jsme měli kamaráda, který tragicky zahynul a říkal si ,chytrý velbloud‘,“ říká autorka myšlenky.
Žirafa Johanka strávila kvůli problémům s přední končetinou čtrnáct dní s matkou v zázemí. Noha jí pak postupně zesílila i bez zásahu veterináře. Návštěvníci mohou žirafy vidět v pavilonu Africký dům.
„Naše malá luskouní samička zatím prospívá perfektně. Od prvního dne, kdy se narodila, měla o hodně vyšší váhu než naše první luskouní samička Šiška,“ říká vrchní chovatel savců David Vala.
Malá samička se narodila na začátku měsíce, avšak dosud byla s matkou v zázemí Afrického domu kvůli nedostatečně stabilnímu postoji levé hrudní končetiny, který se u ní záhy po porodu projevil.
Praha||Laura Hájková, René Volfík|Zprávy z domova|Fotogalerie
Podle ředitele zoo Miroslava Bobka by led měl vydržet v nějaké formě až do středečního večera. Pražská zoo se tuto akci chystá opakovat pokaždé, když teploty půjdou do extrémních hodnot.
„Čeká nás ještě dlouhá cesta, ale tohle byl historický okamžik. Pohled na Zetu II odbíhající do stepi mi nikdy nevymizí z paměti,“ řekl po vypuštění ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Koně vhodné pro převoz je třeba vybrat velmi pečlivě. Ne všichni jedinci jsou totiž na převoz do volné přírody vhodní. Kritériem je třeba pohlaví, povaha, a především věk.
Mládě gorily nížinné, které se samici Kijivu narodilo téměř před měsícem v pražské zoologické zahradě, je samička. Dostala jméno Gaia. Jméno gorilího mláděte vybrala britská bioložka Jane Goodallová.
Mládě se narodilo v pátek v noci. Třicetiletá Kijivu je babičkou samice Duni, která přivedla na svět gorilu Mobi 2. ledna letošního roku. Pavilon s gorilami je bězně otevřený.
V pavilonu Rezervace Dja ji v sobotu pokřtil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Matkou mláděte je desetiletá samice Duni a babičkou Moja, první gorila narozená v Česku.
Více než týden po narození gorilí mládě samice Duni prospívá. Pražská zoo tak odstupuje od předchozích omezení a návštěvníci si mohou mládě prohlédnout přímo u skla expozice.
Gorilí mládě se narodilo v úterý večer a je zdravé a v pořádku, uvedla zoo. Mateřské mléko začalo sát ještě v noci. Babičkou mláděte je Moja, první gorila narozená v Česku.
Barevné a hlasité oslavy konce roku jsou podle odborníků a odbornic doslova toxickou sprchou pro lidi i životní prostředí. Zábavní pyrotechniku nejde bez těchto dopadů provozovat.
Zvýšení nákladů o 330 milionů korun už schválili pražští radní. Důvodem je zvyšování cen stavebních prací, materiálů a obecná inflace. Původní cenový odhad byl z roku 2022.
Želvy dlaždicovité jsou podle Červeného seznamu Mezinárodního svazu ochranu přírody ohroženým druhem. Příčinou je vedle ztráty přirozeného prostředí ilegální obchod na asijských trzích.
V pražské zoo se narodila mláďata několika druhů kopytníků. Mezi přírůstky je kriticky ohrožená antilopa adax, takin indický, sob karelský a goral sečuánský.