Amatérský mykolog našel vzácnou houbu. Dosud rostla jen v USA, nález je prvním v Evropě
Unikátní podzemní houbu objevil na Milovické stráni na Pálavě amatérský mykolog. Za pomoci vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd se mu ji podařilo identifikovat jako sesličku poduškovitou. Tento vzácný a chráněný druh byl v Evropě nalezen vůbec poprvé, houba se dosud vyskytovala jen v horských lesích na západě USA.
Seslička bývá poměrně nápadná svou velikostí, její podzemní nebo částečně podzemní plodnice dosahují až šesti centimetrů. V Česku ji jako první v Evropě objevil amatérský mykolog Slavomír Valda.
„Nález v teplé oblasti střední Evropy je velmi nečekaný a ukazuje, že tento druh není jen endemit horských jehličnatých lesů západu USA a má širší ekologické nároky,“ komentoval nález v tiskové zprávě Miroslav Kolařík z Mikrobiologického ústavu Akademie věd, který s amatérskými mykology spolupracuje.
Kdy rostou houby? Hlavní jsou srážky a teplo, ale ovlivňuje to ještě něco, co neznáme, říká mykolog
Číst článek
Vědci z Mikrobiologického ústavu ke zkoumání rozšíření sesličky použili vlastní databázi. Ta na základě vyhodnocení dat o struktuře houbové DNA eviduje, kde se konkrétní druh může vyskytovat.
Díky databázi vědci zjistili, že houba není vázána jen na horské jehličnaté lesy západu USA, ale může se vyskytovat i v listnatých lesích Spojených států či Kanady. Kolařík doplňuje, že nálezy nových druhů hub jsou v Evropě i v Česku poměrně běžné, téměř vždy ale jde o mikroskopické houby.
V Česku houby sbírá a studuje celá řada amatérských mykologů. Kolařík zdůrazňuje, že slovo amatér nepoukazuje na menší znalost, ale na omezené možnosti dosažení profesionální úrovně.