Unikátní podzemní houbu objevil na Milovické stráni na Pálavě amatérský mykolog. Za pomoci vědců z Mikrobiologického ústavu Akademie věd se mu ji podařilo identifikovat jako sesličku poduškovitou.
V současnosti je podle odhadů OSN až pětina zemědělské půdy na celém světě zasolená, především na Blízkém východě nebo v USA. Kvůli klimatické změně ale může zasolení začít trápit i české zemědělce.
„Velký krok kupředu pro houby celého světa,“ hlásá úvodník prvního (fiktivního) časopisu, který „je nejen o houbách a pro houby“, ale v jehož redakci také samy houby pracují.
Letošní houbařka sezona začala nezvykle brzo, například hřiby se objevily až o měsíc dřív, než je obvyklé. Poslední dny navíc houbám evokovaly zřejmě podzimní počasí, objevily se tak třeba ryzce.
Vít Hubka se dvanáct let věnuje se svým týmem z Univerzity Karlovy výzkumu hub a podílel se na objevu téměř 60 druhů z rodu Aspergillus, ze kterého pochází i tato houba.
Je ředitelem Fungi Film Festivalu a provozuje mykologickou školu s laboratoří Mycologos v oregonském Portlandu. Radikální mykolog Peter McCoy byl hostem pořadu Podhoubí na olomouckém festivalu AFO.
Ve speciální rubrice mykomytologie například houby osvětlují svůj vlastní pohled na to, odkud přišly a co světu přinesly. Čtenářům přibližují i svou roli ve vědě a medicíně.
Podle lživého příspěvku Piráti plánují vznik Svazu sběračů ledních plodů. Údajně by měl fungovat podobně jako svaz rybářský či myslivecký. Jak ale ověřil server iROZHLAS.cz, žádná změna se nekoná.
Jsou všude kolem nás, okem neviditelné, ale ve vysokém množství mohou způsobit třeba alergie. Kolik plísní a jejich spor se vyskytuje na pražských školách?
Hana Střítecká ze spolku Fér potravina uvádí v magazínu Šarm jako zdroj betaglukanů chléb, hlívu ústřičnou i doplňky stravy. U těch nabádá ke kontrole toho, zda opravdu obsahují čisté betaglukany.
Zatím největší genetická studie „magických“ hub ukazuje, že se vyvinuly před 65 miliony let a prohlubuje naše znalosti o jejich psychoaktivních sloučeninách.
Houby doporučuje mykolog Polčák využít třeba do polévky servírované o Vánocích. „Člověk má radost, že udělal něco pro své zdraví, že se prošel po lese,“ říká.
Lišky mají v kuchyni mnohostranné využití a náramně si rozumí se smetanou a máslem. Obsahují vitamín C, jsou jedním z nejbohatších zdrojů vitamínu D a navíc jsou bohaté na draslík.
Naočkovat rovnou semena se ukázalo jako velmi praktické, protože rostlina s houbou symbioticky žije. Jaký přesně efekt to bude mít na hmyz, se podle autorů studie teprve ukáže.
Sběr hub je oblíbená polská zábava a houbová sezona bude v době voleb v plném proudu. „Sbírání hub je součástí naší svobody a my si je nenecháme vzít!“ hřímal předseda vládní PiS Jarosław Kaczyński.
„Jsou státy, kde na houby můžete jít jenom některé dny v týdnu, jsou také státy s omezením počtu kilogramů, které si můžete z lesa odnést. Touto cestou určitě jít nechceme,“ říká ministr Výborný.
Lidé houby vnímají především jako pochutinu, ale jedlé druhy jsou také zdravou a dietní potravinou. Jiné houby jsou však nebezpečné. Otrava může mít různou podobu. Popisuje houby mykolog Klán.
Srážky se v poslední době Česku nevyhýbají, vliv na to má studená fronta. Podle meteorologů minulý týden v průměru napršelo 32 milimetrů, spadl tak dvojnásobek normálu srážek pro tuto dobu.
Kačenku českou lze zaměnit se smržem polovolným, který je ale také jedlý, a zkušení houbaři se neshodnou pouze na tom, který z těchto dvou druhů hub je chutnější.
Houba je ceněná například v čínské lidové medicíně. Díky svým izolačním vlastnostem chrání tlející dřevo, které jí živí, před jinými houbami nebo bakteriemi.
Operátoři v Česku se připravují na případné výpadky elektřiny, píše deník E15. A tisíce lidí hledají lékaře přes svou pojišťovnu, informuje Právo. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
„Když jsem houbař, tak budu chtít, abych příště zase nějaké houby našel. Proto vydloubnout houbu, odřezky skrýt, schovat přímo do půdy,“ zdůrazňuje odborník Miroslav Beran.
„Nejzákeřnější houbou u nás je pavučinec plyšový, velmi jedovatý. Jenže otrava nastává s odstupem až několika dnů. Následky bývají fatální, nastává rozklad jater, ledvin,“ varuje mykoložka Tejklová.