Mykologové objevili v Íránu v plicích pacienta nový druh houby. Pojmenovali ho po českém vědci Hubkovi

Mezinárodní tým mykologů z Nizozemska a Íránu pojmenoval nový druh houby, která způsobuje plicní onemocnění, po českém 38letém vědci Vítu Hubkovi z Univerzity Karlovy. Houbu Aspergillus hubkae objevili u íránského pacienta, jemuž způsobila invazivní plicní aspergilózu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzhled kolonií druhu Aspergillus hubkae kultivovaných 7 dní ve 25 °C 
na různých kultivačních agarových médiích

Vzhled kolonií druhu Aspergillus hubkae kultivovaných 7 dní ve 25 °C na různých kultivačních agarových médiích | Foto: Zhou, Mycopathologia

Vít Hubka si zasloužil pojmenování houby díky výzkumu, který vedl dvanáct let se svým týmem z Univerzity Karlovy. Spolupodíleli se na objevu téměř 100 druhů hub a z toho bylo 60 právě z rodu Aspergillus (česky kropidlák).

Nově objevený Aspergillus hubkae patří do skupiny černých aspergilů. Ty se vyskytují hlavně v ovzduší nebo půdě, ale některé z nich mohou kontaminovat potraviny, především ovoce a zeleninu, karcinogenními toxiny a způsobovat zdravotní problémy, jako jsou záněty zvukovodu nebo oční rohovky.

Velmi vzácnou nemocí, kterou mohou způsobit, je také právě invazivní aspergilóza postihující nejčastěji plíce. Pro zdravého člověka většinou nepředstavuje velké riziko, ale u oslabených jedinců mohou spory klíčit a růst v plicní tkáni, která je pro houbu zdrojem živin.

Houby jsou polobozi, co sahají po hvězdách, popisuje radikální mykolog Peter McCoy

Číst článek

Druh Aspergillus hubkae zatím není příliš prozkoumaný, jelikož se ho podařilo objevit právě u jediného pacienta v Íránu, který byl oslabený léčbou tuberkulózy a závislostí na opiu.

„K podezření, že se jedná o nový druh houby, došlo primárně podle sekvence DNA vzorku houby izolované z íránského pacienta a po studiu genetických příbuzností s již známými druhy. Posléze bylo zjištěno, že příbuzné druhy vykazují i další odlišnosti. Například rozdíly v rychlosti růstu, zabarvení kolonií nebo velikosti a povrchové struktuře spor,“ vysvětluje mikrobiolog a mykolog Vít Hubka.

Vít Hubka vydal v roce 2022 odbornou publikaci věnující černým aspergilům, což napomohlo rozhodnutí mezinárodního vědeckého týmu z Nizozemska a Íránu, že si český vědec zaslouží, aby se nový druh houby jmenoval po něm.

„Velmi mě těší uznání komunity za práci, kterou jsem v oboru mykologie doposud vykonal. Ale také to beru do budoucna jako závazek snažit se o vysoký standard kvality výzkumu a jako morální závazek,“ zdůrazňuje Vít Hubka.

Ema Polívková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme