Populace mořských želv na Floridě je v ohrožení. Kvůli rostoucím teplotám se rodí převážně samice

Kvůli globálnímu oteplování se téměř všechny mořské želvy na Floridě rodí jako samice. Podle odborníků stoupající teploty způsobily, že písek na plážích je tak teplý, že se vajíčka inkubují při teplotě nad 31 °C a rodí se z nich převážně samičky. Téměř všechny mořské želvy narozené na floridských plážích v posledních čtyřech letech jsou proto samičky.

Miami Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mořská želva (ilustrační foto)

Mořská želva (ilustrační foto) | Foto: Geraldine Dukes | Zdroj: Pixabay

Jak informoval server CNN, nárůst počtu želvích samiček je důsledkem intenzivních veder vyvolaných rostoucí klimatickou krizí, která výrazně otepluje písek na některých plážích.

Národní oceánská služba tvrdí, že pokud se želví vejce inkubují při teplotě nižší než 27 °C, vylíhnou se mláďata samčího pohlaví. Pokud inkubují při teplotě vyšší než 31 °C, vylíhnou se samičky.

0:38

Dobrovolníci v Texasu zachraňují před mrazy tisíce ohrožených mořských želv. Pomáhají úřady i SpaceX

Číst článek

Při teplotách, které kolísají mezi těmito dvěma teplotami, se líhnou samci i samice. Vědci také zjistili, že čím teplejší je písek, tím vyšší je poměr želvích samic.

„Vzhledem k tomu, že dochází ke změně klimatu, zvýšené teploty by mohly mít za následek pokřivené, a dokonce smrtelné podmínky inkubace, což by mělo dopad na druhy želv a dalších plazů,“ uvedla Národní oceánská služba.

Bette Zirkelbachová, manažerka želví nemocnice v Marathonu na ostrově Florida Keys, ve svém prohlášení pro agenturu Reuters uvedla, že „děsivé je, že poslední čtyři léta na Floridě byla nejteplejší v historii“.

„Vědci, kteří zkoumají líhnutí mořských želv a jejich vajíčka, nenašli za poslední čtyři roky žádné samce, pouze samice mořských želv,“ dodala. Nerovnoměrný poměr samců a samic vyvolává stále větší obavy vědců ze zakrnění populace mořských želv.

Želví populace je v ohrožení

„V průběhu let uvidíte prudký pokles jejich populace, protože prostě nemáme genetickou rozmanitost. Nemáme takový poměr samců a samic, který je potřebný k tomu, aby se želvy úspěšně rozmnožovaly,“ řekla agentuře Reuters ošetřovatelka mořských želv z nemocnice pro mořské želvy v miamské zoo Melissa Rosales Rodriguezová.

Kromě toho, že se nemocnice pro mořské želvy potýká s rostoucím počtem želvích samic, se v současné době zabývá také fibropapilomatózou, potenciálně smrtelným onemocněním mořských želv, které jim způsobuje vznik nádorů na těle, včetně očí a úst. Mohou se také tvořit ve vnitřních orgánech.

„Naše želví nemocnice byla první, ale bohužel jsou potřeba po celé Floridě,“ řekla Zirkelbachová s ohledem na rostoucí potřebu dalších rehabilitačních center po celém státě.

Marie Starostová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme