„Průměrná teplota poprvé v dějinách České republiky přesáhla 10 stupňů,“ konstatoval pro Radiožurnál klimatolog z Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe Miroslav Trnka.
Loni povolenky státu vynesly asi 40 miliard korun, do roku 2030 by příjmy mohly dosáhnout až 250 miliard. Vláda už oznámila, že stát bude získané peníze využívat hlavně v moderní energetice.
Meteorolog Michal Žák mluví o letošním nejteplejším roce v historii měření v pražském Klementinu (1775). Realisticky odhaduje možný vývoj globálního oteplování a naše možnosti adaptace.
Extrémní počasí v hlavních oblastech, kde se pěstují chilli papričky, letos narušilo jejich odbyt, zvýšilo ceny a co je nejhorší - papričky ztrácejí pálivost a jsou jemnější.
V době zhoršující se klimatické krize, která podle Světového ekonomického fóra působí ve světě škody ve výši skoro 400 milionů korun za hodinu, si Američané zvolili prezidenta, který problém popírá.
„Je evidentní, že tu máme klimatický stav nouze. Kvůli letním vedrům jsme museli upravit pravidla pro venkovní práci,“ popsala ministryně práce Yolanda Díazová.
Vědecké analýzy ukazují, že vliv emisí ze spalování fosilních paliv má na extrémy v počasí nezanedbatelný vliv. Vlny veder si vyžádaly oběti na životech v Severní Americe, Evropě a Asii.
„Je zde riziko, že bude potřeba ještě více tlačit na snižování našich emisí, abychom zabránili vážnějším nenávratným změnám v klimatickém systému,“ klimatolog Czechglobu Akademie věd Alexander Ač.
Říjen byl patnáctý měsíc v šestnáctiměsíčním období, kdy průměrná globální teplota vzduchu při zemském povrchu byla více než 1,5 stupně nad předindustriální úrovní.
Zaznělo, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc?
Intenzita dešťů ve střední Evropě mezi 12. a 16. zářím mohla být až o pětinu intenzivnější. Oteplováním planety člověk zvyšuje pravděpodobnost podobných jevů, ukazuje studie World Weather Attribution.
Přesun tohoto jedovatého pavouka do vyšších nadmořských výšek může podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného souviset s postupným oteplováním klimatu.
Podle expertů i v červenci pokračovala déle než rok trvající série nejvyšších teplotních průměrů pro daný měsíc, když se globální teplota vyšplhala o 1,21 stupně Celsia nad průměr z 20. století.
Athény zažily nejteplejší červen v historii a další vlnu veder i v červenci. Do řeckého hlavního města teď chtějí dostat více zelených ploch a zavlažovat je vodou ze starobylého římského akvaduktu.
„V důsledku vyšší přítomnosti skleníkových plynů v atmosféře za několik málo měsíců či roků uvidíme překonané další rekordy,“ uvedl šéf meteorologické služby Copenicus Carlo Buontempo
V Římě platí stejně jako ve více než desítce italských měst nejvyšší varování před důsledky veder. Vysoké teploty dále prohlubují již tak kritickou situaci v dodávkách vody na Sicílii.
Brněnští vědci si z Antarktidy přivezli několik kilogramů vzorky jemného prachu a v laboratořích teď zkoumají jeho složení. To jim na maličká smítka prozradí celou jejich historii.
Na sociálních sítích opakovaně zveřejňuje nepodložená tvrzení, že změna klimatu způsobená člověkem je nejen „podvod“ nebo „mystifikace“ ale také trik západních zemí, jak „udržet Afriku chudou“.
Vědci se domnívají, že se tyto změny týkají více než 56 procent celkové plochy světového oceánu. Zároveň proměny barvy přesahují přirozené meziroční výkyvy a jsou známkou zvyšování teploty oceánů.
Podle úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí patří Afghánistán k zemím nejhůře postiženým důsledky klimatických změn a je zároveň nejméně schopen na takové události reagovat.