Zaznělo, že Česko zatím míří k létům s běžnými teplotami nad 40 stupňů Celsia a k výpadkům pitné vody. Jaká opatření by proti tomu klimatologové přijali, kdyby měli tu moc?
Intenzita dešťů ve střední Evropě mezi 12. a 16. zářím mohla být až o pětinu intenzivnější. Oteplováním planety člověk zvyšuje pravděpodobnost podobných jevů, ukazuje studie World Weather Attribution.
Přesun tohoto jedovatého pavouka do vyšších nadmořských výšek může podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku Radka Drahného souviset s postupným oteplováním klimatu.
Podle expertů i v červenci pokračovala déle než rok trvající série nejvyšších teplotních průměrů pro daný měsíc, když se globální teplota vyšplhala o 1,21 stupně Celsia nad průměr z 20. století.
Athény zažily nejteplejší červen v historii a další vlnu veder i v červenci. Do řeckého hlavního města teď chtějí dostat více zelených ploch a zavlažovat je vodou ze starobylého římského akvaduktu.
„V důsledku vyšší přítomnosti skleníkových plynů v atmosféře za několik málo měsíců či roků uvidíme překonané další rekordy,“ uvedl šéf meteorologické služby Copenicus Carlo Buontempo
V Římě platí stejně jako ve více než desítce italských měst nejvyšší varování před důsledky veder. Vysoké teploty dále prohlubují již tak kritickou situaci v dodávkách vody na Sicílii.
Brněnští vědci si z Antarktidy přivezli několik kilogramů vzorky jemného prachu a v laboratořích teď zkoumají jeho složení. To jim na maličká smítka prozradí celou jejich historii.
Na sociálních sítích opakovaně zveřejňuje nepodložená tvrzení, že změna klimatu způsobená člověkem je nejen „podvod“ nebo „mystifikace“ ale také trik západních zemí, jak „udržet Afriku chudou“.
Vědci se domnívají, že se tyto změny týkají více než 56 procent celkové plochy světového oceánu. Zároveň proměny barvy přesahují přirozené meziroční výkyvy a jsou známkou zvyšování teploty oceánů.
Podle úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí patří Afghánistán k zemím nejhůře postiženým důsledky klimatických změn a je zároveň nejméně schopen na takové události reagovat.
Je takzvaný Green Deal v současné podobě politicky obhajitelný? Vladimír Kroc se ptal Jana Dusíka, nově jmenovaného zástupce generálního ředitele pro klimatickou politiku v Evropské komisi.
K blednutí dochází, když koráli kvůli vysoké teplotě vypudí řasy, které jim dodávají život a barvu. Pokud je tento jev vážný a trvá dlouhou dobu, mohou koráli uhynout.
Ovocné stromy letos rozkvetly o měsíc dřív než obvykle. „Ten aktuální stav je o něco málo horší, než byly průměrné výstupy globálních modelů,“ řekl pro Radiožurnál klimatolog Radim Tolasz.
Tání ledovců například způsobuje vzestup mořské hladiny. Do roku 2100 by to podle odhadů mohlo být až o jeden metr, prognózy se ale v čase spíše dále zhoršují.
V průměru ustoupilo 93 ledovců v uplynulém pozorovacím roce o 23,9 metru, což je třetí nejvyšší hodnota za 133 let měření. Všechny tři největší úbytky byly zaznamenány během posledních sedmi let.
Na neobvyklém projektu teď pracují vědci z Massachusettského technologického institutu. Sami přitom doufají, že k jeho realizaci lidstvo nebude muset sáhnout.
Teploty v Česku během posledních týdnů atakují historické rekordy. Horké dny navíc častěji střídají ty chladnější. „Extrémy jsou častější, vyšší a intenzivnější,“ přibližuje klimatolog Radim Tolasz.
„Nižší polohy Beskyd a Šumavy, Českomoravská vrchovina, Krušné hory. To jsou jednoznačně nejvíce ohrožené lokality na našem území,“ shodují se hydrometeorologové Martin Pecha s Tomášem Fryčem.
Poslední dekáda byla nejteplejší v historii. Podle vědců vše nasvědčuje tomu, že za to mohou emise produkované lidskou činností. Jak souvisí s ekonomickým rozvojem?
„Současné vychýlení teploty Země o jeden stupeň je velký problém. Asi jako pro naše tělo – když máme teplotu o jeden stupeň vyšší, už se necítíme dobře,“ upozorňuje klimatoložka.
V období od února 2023 do ledna letošního roku byla světová teplota na povrchu Země o 1,52 stupně Celsia vyšší, než byl průměr v předindustriálním období z let 1850 až 1900.