Hrabošů ve Zlínském kraji opět přibylo. Na hektaru pole na Kroměřížsku najdete až 13 tisíc východů z nor
Zemědělcům na Kroměřížsku a částečně i na Zlínsku a Uherskohradišťsku stále ničí úrodu přemnožení hraboši. Těch od konce srpna navíc znovu na polích výrazně přibylo. V obcích Rataje a Postupky už spolu s krupobitím způsobili milionové škody na řepce, pšenici, kukuřici i cukrovce.
Zvláště na Kroměřížsku letos bojují s přemnoženými hraboši. Zemědělci používají termín práh škodlivosti, což představuje počet 200 aktivních východů z nor na hektar. Ve Zlínském kraji je ale tento práh překročen v průměru asi osm a půl krát.
Hrabošů na polích ve Zlínském kraji přibylo. Část úrody v některých oblastech už poničili, škodit mohou dál
Na některých místech dokonce dosahují počty hrabošů řádů desetinásobků prahu škodlivosti, v nejextrémnějším případě je to až 13 tisíc východů z nor na hekar.
To se týká právě oblasti Kroměřížska, konkrétně obcí Rataje, Břest a Kyselovice. Výrazně vysoké hodnoty ale Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský zaznamenal i ve Vlčnově na Uherskohradišťsku nebo v Napajedlích na Zlínsku.
V Česku stále roste populace hrabošů. Nejvíce se přemnožili na Moravě, způsobují problémy farmářům
Číst článek
Ve velkém se v tuto chvíli hlodavci vyskytují hlavně na meziplodinách - tedy rostlinách, které se sází kvůli zlepšení kvality půdy mezi obdělávané pole, škody jsou i na sklizených plochách.
V Ratajích a Postoupkách díky nim a nepříznivému počasí spojenému s krupobitím hlásí milionové škody na řepce, pšenici, kukuřici i cukrovce. Podobné problémy mají i v Břestu.
Škody mohou být ještě větší – podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského jsou aktuálně hraboši hrozbou pro nově zakládané porosty ozimých plodin.
Jak zabránit přemnožení
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský vydal doporučení, aby zemědělci v oblastech s vysokým výskytem hrabošů nevysévali letní meziplodiny.
Zemědělci už sklidili téměř veškeré obilí a řepku. Výnos je vyšší než loni, kvalita ale klesla
Číst článek
Ty totiž hlodavce krmí a poskytují jim úkryt před jinými živočichy. Doporučení ale platí jen pro zemědělce v ohrožených okresech, tedy ve Zlínském kraji jen pro Kroměřížsko.
Takové opatření podle některých zemědělců nemusí zabrat. Podle agronoma Martina Gabrhelíka i šéfa ratajského družstva Josefa Sedláčka by nejvíce pomohlo zrychlení procesu povolení k použití přípravků na hubení hlodavců.
V tuto chvíli totiž vyřízení povolení trvá asi tři měsíce, zemědělci ale potřebují v takových případech zasáhnout co nejrychleji.