„Čísla aktuální populace hrabošů představují vysoké ohrožení pro krmné plodiny a mladé stromky ovocných dřevin,“ uvedla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.
Zatímco zemědělci nevidí na polích hraboše rádi, jejich letošní přemnožení naopak udělalo radost ornitologům. Dostatek potravy totiž přilákal v nezvyklém počtu vzácnou sovu, kalouse pustovku.
Na Znojemsku zemědělci počítají ztráty kvůli přemnoženým hrabošům polním. Ti poničili tamním zemědělcům přibližně polovinu úrody obilovin a také třetinu jabloňového sadu.
„V pšenici už je vidět, jak to prořídlo,“ říká soukromý zemědělec Roman Koutek, jenž kontroluje škody, které na pšeničném poli kousek za Olomoucí napáchaly hraboši.
Předseda Zemědělského svazu České republiky Martin Pýcha upozornil na to, že pokud se nepodaří s kalamitou efektivně vypořádat, bude to také znamenat nedostatek krmiv kvůli zničené úrodě.
„Vedle aplikace zvýšenou dávkou do nor je na omezené období a ve výjimečných případech možná i povrchová aplikace,“ uvedl ústav. Schválení postupu bude individuální na základě posouzení inspektorů.
Mimořádné použití je povoleno na pozemcích, kde byl dosažen nebo překročen pětinásobek prahu škodlivosti hraboše, řekla mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.
Kritici jedu Stutox II vyčítali, že kromě hrabošů zabíjí i další zvířata a upozorňovali, že jejich populace se sama zhroutí. Jejich předpovědi se podle Vladimíra Melichara na jižní Moravě vyplnily.
Ornitologové varují, že prudký jed dále ohrozí dravce a další ptáky či jiné živočichy, kteří se hraboši živí. Loni kvůli kontroverzní metodě umírali i zajíci, bažanti nebo čápi.
Aplikace tzv. rodenticidů bude možná pouze na pozemcích, kde jsou hraboši přemnoženi natolik, že jejich populace překročila pětinásobek tzv. prahu škodlivosti.
Zemědělský svaz chce od státu slyšet jasný návrh, jak vyřešit problém s přemnoženými hraboši. Stále totiž platí zákaz plošného používání jedu na hlodavce Stutox II.
Příroda bojuje proti přemnoženým hrabošům. Pomáhají ji v tom nejen hejna čápů, ale také někteří dravci, kteří letos vyvedli neobvyklé množství mláďat. Zahnízdili totiž hned dvakrát.
„Byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku, chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II,“ uvedli ochránci.
Soukromý zemědělec, botanik, zoolog a ekolog Martin Smetana vrací život do rozlehlých polí v okolí Blatničky na Hodonínsku. Přečtěte si více o jeho postupech, které prospívají přírodě.
Mrtví zajíci na Brněnsku je přesně to, čeho jsme se obávali, říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. S hraboši v krajině musí podle něj zemědělci prostě počítat.