Jedovaté řasy otrávily v Austrálii přes 200 mořských druhů. Narostly do rozlohy větší než Lucembursko

Zástupci více než 200 druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým řasám, píše stanice BBC. Oběťmi rychle se množících řas jsou drobné ryby, žraloci, rejnoci nebo krabi. Za nárůstem těchto jednoduchých vodních organismů stojí vysoké teploty.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mořské řasy

Zástupci více než 200 druhů mořských živočichů uhynuli na jižním pobřeží Austrálie kvůli jedovatým řasám (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Od března narostly řasy u pobřeží australského státu Jižní Austrálie do rozlohy 4500 kilometrů čtverečních. Jde o plochu téměř o polovinu větší než Lucembursko. A řasy se stále rozrůstají, říká bioložka Vanessa Pirottaová.

2:28

Dočištění vody, práce pro řasy. Rozkládají léčiva a pohltí i těžké kovy, slibují si brněnští vědci

Číst článek

Řasy podle vědců vylučují jed, který se chová jako toxická pokrývka, jež dusí širokou škálu mořských živočichů, protože jednoduché organismy berou z vody kyslík.

Škodlivé látky z řas také poškozují žábry a tkáně živočichů tím, že napadají jejich červené krvinky, vysvětlil stanici BBC Brad Martin z neziskové organizace OzFish.

Mezi nejohroženější druhy patří krabi, jelikož nejsou dostatečně pohybliví a nemohou snadno uniknout z postižené oblasti.

Pro člověka nepředstavují řasy smrtelné nebezpečí, ale mohou podráždit pokožku a způsobit dýchací problémy.

Takzvaný vodní květ způsobený přemnožením řas nebo sinic nastává při vhodných slunečných a teplotních podmínkách. Austrálie se od března potýká s nebývale vysokými teplotami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme