Škůdce ze severu. Na současné kalamitě kůrovce se podílí lýkožrout z tajgy, napadá zdravé dřevo

České lesy ničí nový druh škůdců. Na největší kůrovcové kalamitě v naší historii se podílí také lýkožrout severský, píší Lidové noviny. Škůdce ze severské tajgy si s tuzemským lýkožroutem smrkovým nekonkuruje. Brouci si totiž stromy rozdělují.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kůrovec (ilustrační foto)

Kůrovec (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay CC0 Creative Commons

Lýkožrout smrkový kvůli své velikosti potřebuje silnější kůru, většinou proto napadá spodní části stromů. Jeho severský kolega je menší a obsazuje horní partie kmenů nebo slabší stromy.

Deník píše, že kvůli výskytu v horních polohách stromů se lýkovec severský špatně hledá.

Velkým problémem lýkovce severského je taky to, že jako jeden z mála škůdců napadá zdravé stojící dřevo. Proto na něj nefungují takzvané lapáky a lapače, tedy nastražené poražené stromy a schránky s umělým feromonem.

Lidové noviny informují, že severský brouk se na našem území vyskytoval už v 19. století. Masově se ale rozmnožil až v 90. letech minulého století, když přišlo sucho.

Dnes je lýkožroutem severským napadená celá Morava a v květnu se brouk dostal na seznam kalamitních škůdců.

Vendula Bartoňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme