Zákazové cedule i vyšší zábrany. Vedení krkonošského parku plánuje nová opatření kvůli vandalům

Turisté sedící na vzácných loukách, pohozené odpadky, lidé přelézající zábrany. Tak to v pěkné letní dny vypadá na vrcholu Sněžky. Podle vedení národního parku přibývá bezohledných turistů, kteří nerespektují návštěvní řád a poškozují tím vzácnou přírodu. Ochránci proto přichází s opatřením, která by tomu měla zabránit.

Vrchlabí Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamenná mandala pod vrcholkem Sněžky.

Kamenná mandala pod vrcholkem Sněžky. | Foto: Milan Blaha a archiv Správy KRNAP | Zdroj: ČTK/PR/Milan Blaha a archiv Správy KRNAP

Pavel z Chrudimi si kupuje lístek na lanovku na Sněžku. Ve frontě u poklady stojí zhruba třicet lidí. „Možná že dneska tady bude málo lidí. Na Sněžku se dá jít i ráno na sluneční úsvit. Ale zažil jsem, že tam bylo ráno třeba 200, 300 lidí,“ popsal Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ochránci přírody chystají na Sněžce opatření kvůli bezohledným turistům, kteří nedodržují návštěvní řád. Více si poslechněte v reportáži Kateřiny Kohoutové

Právě to je problém, který trápí vedení národního parku. Návštěvnost Krkonoš a pochopitelně i Sněžky je hlavně v létě velká.

„Jenom mezi roky 2017 a 2018 návštěvnost národního parku, pokud jde o individuální návštěvníky, vzrostla o naprosto neuvěřitelných 60 procent,“ potvrzuje náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar a dodává, že přibývá turistů, kteří nerespektují návštěvní řád.

Minulý týden například vytvořila žena těsně pod vrcholem Sněžky z kamenů mandalu (více než dvoumetrovou spirálu) z kamenů, a to v ohraničeném prostoru. Autorka se o den později vedení parku sama přihlásila a dostala pokutu 5000 korun.

Bariéra se nepřekonává

Proto chce vedení parku zavést hned několik opatření. „Musíme se hodně zaměřit na návštěvníky z Polska, protože praxe ukazuje, že většina z lidí, kteří nerespektují, že se mají pohybovat pouze ve vyhrazeném prostoru, je z polské strany,“ říká mluvčí parku Radek Drahný.

Autorka mandaly se přihlásila správcům krkonošského parku. Musela zaplatit pokutu

Číst článek

Spousta turistů přelézá řetízky do míst, kam je vstup zakázán, a posedává na vzácných loukách. Ochránci přírody proto plánují navýšit počet zákazových cedulí.

„Připravujeme jednak zintenzivnění informací pro návštěvníky, kde se držet mohou, kam postupovat mohou a kam vstupovat nesmí. Zároveň připravujeme i určitou formu fyzických zábran,“ dodává Drahný.

Současné kovové sloupky s řetízky, které jsou téměř po celém obvodu vrcholu Sněžky, se změní. Budou vyšší, aby lidé nemohli zábranu lehce překonat. „Aby opravdu člověk, když k tomu přijde, tak aby mu bylo jasné, že tahle bariéra se nepřekonává, že tohle není určeno k tomu, aby to člověk přelezl a rozložil si tam deku,“ vysvětluje Kašpar.

Upraví se vyhlídky, aby byly pohodlnější, a přibude také míst na odpočinek. „Zvažujeme i možnost, jakým způsobem – aniž bychom nějak agresivně zasáhli do povrchu vrcholu Sněžky – tam instalovat možnosti k tomu, aby si lidé mohli sednout na něco jiného než na kamení,“ dodává Kašpar.

Novinky by se na vrcholu naší nejvyšší hory měly objevit do začátku příštího léta.

Kateřina Kohoutová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme