Nejvyšší teplota na světě od roku 1913? V USA naměřili 54,4 stupně Celsia, rekord čeká na potvrzení

V kalifornském Údolí smrti byla v neděli zaznamenána teplota vzduchu 130 stupňů Fahrenheita (54,4 stupně Celsia), což by byla nejvyšší hodnota naměřená kdekoli na Zemi za posledních více než 100 let. S odvoláním na americkou Národní meteorologickou službu o tom informovala agentura Reuters.

Los Angeles Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slunce, klimatické změny, globální oteplování (ilustrační foto)

Kalifornie se aktuálně potýká se silnou vlnou veder, která trápí také sousední státy Arizonu a Oregon a boří teplotní rekordy na vícero místech. (ilustrační foto) | Foto: Mtl341/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

„Bude-li ověřená, pak to bude nejvyšší teplota oficiálně potvrzená od července 1913,“ uvedla pobočka Národní meteorologická služba v Las Vegas, která provozuje meteorologickou stanici v lokalitě Furnace Creek, z níž v neděli odpoledne přišel mimořádný záznam.

Představitel Světové meteorologické organizace Randy Cerveny už v rozhovoru s deníkem The Washington Post uvedl, že měření se zdá být „legitimní“ a že jeho instituce by jej měla „předběžně přijmout“.

Ze zmíněného července 1913 pochází absolutní rekord Údolí smrti, který zároveň Světová meteorologická organizace bere jako nejvyšší teplotu naměřenou na zemském povrchu. Teploměr tehdy v Greenland Ranch zaznamenal maximum ve výši 134 stupňů Fahrenheita (56,7 stupně Celsia).

34,2 stupňů Celsia. V Česku padaly teplotní rekordy, do půlky srpna už ale meteorologové tropy nečekají

Číst článek

Zpravodajský web BBC ovšem podotýká, že tento rekord v roce 2016 zpochybnil historik meteorologie Christopher Burt, stejně jako další podobně vysokou hodnotu hlášenou z Tuniska v roce 1931. Nedělní údaj z Furnace Creek by se tedy mohl stát „nejvyšší teplotou všech dob spolehlivě naměřenou na Zemi“. Dosud údajně toto prvenství držela hodnota 129,2 stupně Fahrenheita naměřená rovněž v Údolí smrti v roce 2013.

Kalifornie se aktuálně potýká se silnou vlnou veder, která trápí také sousední státy Arizonu a Oregon a boří teplotní rekordy na vícero místech. Mimořádně horké počasí má vrcholit dnes a v úterý, Národní meteorologická služba ovšem avizovala, že velká vedra na jihozápadě Spojených států vydrží až do dalšího víkendu.

Extrémní počasí v Kalifornii už nyní provází lesní požáry a meteorologové varovali, že situace by se mohla zhoršit. „Očekává se, že bouřky s vydatným blýskáním od Nevady, východní Kalifornie až po jihozápad Montany budou vyvolávat nové požáry nebo posilovat jejich aktivitu,“ uvedla Národní meteorologická služba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme