Teplé počasí a vysoké teploty mění návyky zvířat. Na pobřeží Francie připlavalo hejno jedovatých rejnoků
Na jihovýchodním pobřeží Francie vydali varování před jedovatými rejnoky. Asi 30 se jich usadilo u pobřeží departementu Var. Přilákala je tam nejspíš neobvykle teplá voda.
Úřady plavcům radí, aby se rejnoků nedotýkali, ani je nijak neobtěžovali. Rejnoci se u francouzského pobřeží objevili zhruba před týdnem a lidé si je natáčeli na telefony.
Na videu, které na Facebook vložila Sandrine Errantiová, je slyšet její malý syn, který ji říká, že na mělčině vidí rejnoka, a že je moc hezký. Několik paryb se objevilo i na západním pobřeží Korsiky poblíž hlavního města Ajaccio. Nejvíc jich je ale v těchto dnech podle televize France 3 právě na jihovýchodním pobřeží Francie.
Ostny s jedem
Jde o druh rejnoka s názvem trnucha fialová. Tato paryba se dorůstá zhruba 80 až 90 centimetrů a na ocasu může mít i tři ostny napuštěné jedem. Ten sice pro zdravého dospělého člověka není nebezpečný, ale může způsobit vážnější neurologické komplikace například malým dětem nebo těhotným ženám. Podle biologů ale není tento druh rejnoků agresivní. Úřady zatím nevědí o žádném útoku na člověka na jihovýchodě Francie.
,Doufáme, že se pleteme.‘ Vědci varují před spuštěním dominového efektu oteplování
Číst článek
Tento druh rejnoka běžně neplave až k francouzskému pobřeží. Přilákala ho zřejmě nebývalá teplota vody, která stoupla až k 28 stupňům. Normálně tyto paryby žijí spíše na širém moři a jejich výskyt takhle blízko francouzskému pobřeží a v takovém počtu je spíše výjimkou.
To ostatně už začátkem srpna televizi France 3 potvrdil biolog Nicolas Ziani, kterému prý nikdy za tři dny nevolalo tolik lidí kvůli rejnokům. V posledních dnech bylo ve Francii horko, teploty na některých místech šplhaly až ke 40 stupňům a teplý vzduch ohřál i vodu u pobřeží, která pak rejnoky přilákala. Ve středu už ale byly ve Francii bouřky a teplota výrazně klesla.