Čenichy ven a hlavně chladnokrevně: jak přežívají aligátoři zamrzlí uprostřed ledu?
Člověk kolem hibernace zatím jen nesměle přešlapuje, zato aligátoři podobný stav zvládají mistrovsky. Zkrátka se ve vodě nechají zmrazit s čenichem vystrčeným nad hladinu - a ještě je přitom natáčejí! Dlužno podotknout, že zrovna tihle plazi se hvězdami nestali dobrovolně. Kamera přírodního parku v Severní Karolíně je zachytila už v blaženém zimním spánku.
Někdo se úderům mrazu brání prošívanou bundou, jinému zhoustne srst. Aligátoři se nemůžou chlubit ani jedním, proti chladu však mají jinou zbraň: brumaci.
Stejně jako u jiných "studenokrevných" (správně ektotermních - neboli živočichové, jejichž tělesná teplota je závislá na vnějším okolí, pozn. red.) plazů, se ani tělo aligátora nedokáže samo ohřívat. Místo toho umí svou teplotu regulovat tím, že změní prostředí.
V zimě tak aligátoři dokážou přežít v mrazivé vodě, která sníží jejich tělesnou teplotu a zpomalí metabolismus; právě tomuto mechanismu se říká brumace. Utlumené tělo si hoví v ledu a čeká, až ho probudí příchod teplejšího počasí.
Bodliny a bachory. Ježci v Izraeli kvůli nadváze začínají s přísnou dietou a cvičením
Číst článek
Stačí mu, aby nad zamrzlou hladinou vykukoval čenich a část tlamy, ukazuje video zveřejněné přírodní rezervací Shallotte River Swamp Park v americké Severní Karolíně. Jak v krátkém záznamu zdůrazňuje hlas průvodce, zmrzlým plazům se nedaří špatně.
"Jen tak se flákáme ve vodě... Dost paráda. Podívejte na ty zuby!"
Jen na facebooku si video tento týden prohlédlo skoro 250 tisíc lidí - a zdá se, že některé z nich právě ony úctyhodné zuby poněkud znejistily. Znepokojené dotazy, jak by se zamrzlý aligátor tvářil na to, kdyby mu někdo vyčuhující čenich omylem přišlápl, správa parku naštěstí utišila.
"Ne, (aligátoři) nebudou reagovat," uklidnila veřejnost. "Šetří si energii, aby si udrželi tělesnou teplotu."