„Titulky, které se objevily o mizerné sklizni, nejsou pravdivé. V situaci, kdy jsme v České republice oseli menší plochy, bude logicky v objemu menší sklizeň“, říká ministr zemědělství Marek Výborný.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v květnu řekl, že požádal Evropskou komisi o 100 milionů eur ze zemědělské krizové rezervy. V úterý se o výši kompenzace rozhodne.
„Nejkritičtější období nastane od ledna. Budou chybět tržby za jablka, která jsou hlavním ovocným druhem. Ovocnáři ale budou muset připravovat sady a zakládat na budoucí úrodu,“ řekl Ludvík.
„Odhaduji zhruba 20 kilogramů v rámci včelstva a můj průměr je něco přes 30 kilogramů. Kvůli zmrzlým ovocným stromům neměly včely tolik nektaru, což se na výsledku odrazí,“ uvádí včelař Josef Novák.
„Na tom jarním máku máme zatím škodu 889 000 korun. Za ty máky jsme zaplatili roční pojistné 289 000 korun. Máme pojištěnou hodnotu sklizně na 3,9 milionu korun,“ dodává Otakar Šašek.
„Je pro nás naprosto prioritní být schopni dosáhnout legislativních opatření chránících tuzemské producenty a pěstitele,“ říká prezident Svazu vinařů České republiky Martin Chlad.
Falys požaduje od firmy TotalEnergies kompenzace, které prý chce darovat na udržitelné farmaření. Také chce takto soudně donutit Total, aby okamžitě zastavil investice do další těžby fosilních paliv.
„Řada lidí obtížně snáší teploty, které šplhají nad třicítku a v noci neklesnou pod 20 stupňů. Tropické noci jsou zatěžující, a pokud jich je více za sebou, může to způsobit i předčasná úmrtí,“ říká.
„Musíme se pokusit poskytnout takové prostředky, aby například nedošlo k výraznému tlučení sadů. Aby ten rok, kdy vypadne úplně příjem z tržby, dokázali tito podnikatele přežít,“ ujišťuje ministr.
Každé ráno teď vinaři sledují, jakou škodu jim způsobila další vlna nočních mrazů. Pro některé z nich kvůli tomu skončila sezona dřív, než vůbec začala. Nebudou mít totiž co sklízet.
Chránit stromy před mrazíky se chystají například v Zemědělském družstvu Dolany na Náchodsku, kde použijí speciální postřik vody smíchané s glycerolem, který se používá například při výrobě mýdel.
„Připravujeme se na avizovanou vlnu ochlazení. Budeme aplikovat přípravek na přírodní bázi, která zvedne přirozenou odolnost rostliny a dodá jí aktivní látky,“ uvádí vedoucí libinských sadů.
Protože je letošní vegetace ovocných stromů až o měsíc urychlená, mrazy mohou ohrozit všechny ovocné druhy včetně hlavního druhu jabloní, uvedl předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.
Ve vyšších polohách na horách byly podle webu ústavu zaznamenány i nižší teploty. Na Luční boudě v Krkonoších se v pondělí po 4.00 teplota propadla i pod minus osm stupňů.
Se svým malým štábem natáčel Štěpán Černoušek v kazašských stepích roce 2021, a to v zimě, kdy teploty padají hluboko pod nulu, aby i z filmu bylo zřejmé, jak kruté podmínky v lágrech panovaly.
Varování před ledovkou je platné do čtvrtečního dopoledne. Týká se většiny území ČR, nevztahuje se na Zlínský kraj a východní části Moravskoslezského a Jihomoravského kraje.
Pro většinu území Česka varují meteorologové před silnou ledovkou a náledím. V souvislosti s extrémním počasím hrozí komplikace v dopravě i dodávkách elektřiny.
V noci na Liberecku silně mrzlo, teploty klesly až k minus 16 stupňům. Na silnicích v horských oblastech je sníh. Silnice mohou namrzat i na Vsetínsku a v Královéhradeckém kraji, večer hrozí ledovka.
„Jak bylo venku minus dvacet, tak tady bylo minus sedm, to už mrzly konečky prstů i přes rukavice. Celé tělo bylo ztuhlé,“ říká automechanik Michal, který pracuje v podniku navázaném na Liberty.