Ranní mrazíky z uplynulých dnů ovocnářům zatím udělaly na kvetoucích stromech jen lokální škody. Pro stromy je totiž klíčová nejen teplota, ale také délka trvání mrazu, vlhkost či vítr.
První letošní jarní mrazová vlna přišla v noci na neděli. Mrazy zasáhly hlavně západní a jižní Čechy, v některých lokalitách bylo až minus šest stupňů. Mrazy budou hrozit až do poloviny května.
Příliv chladného vzduchu ze severu ale postupně vystřídá teplý vzduch od jihu. O víkendu tak už noční teploty vystoupají na plus tři až osm stupňů. Také denní teploty budou postupně růst.
Ve východní polovině republiky nebudou díky velké oblačnosti teploty klesat pod bod mrazu tak výrazně, někde se udrží i kolem nuly. V podvečer o tom informoval Český hydrometeorologický ústav.
Chránění stromů před mrazem je poměrně nákladná záležitost. Jedna osmihodinová mrazivá noc stojí zhruba 60 tisíc korun na jeden hektar chráněné plochy.
Nadcházející víkend se má výrazně ochladit. „Začíná velmi složité a nervózní období pro všechny ovocnáře, které bude trvat zhruba šest až sedm týdnů,“ říká předseda Ovocnářské unie ČR.
Mráz může zejména v nižších polohách poškodit vegetaci, hlavně kvetoucí ovocné stromy. Ke zmírnění následků mrazu doporučují použít ochranné přípravky proti promrznutí či klasické metody.
Letos bylo zatím 19 ledových dnů, přitom v letech 1961 až 1970 jich bylo průměrně 47. V dekádě 2011 až 2020 jich bylo průměrně 24 za rok. Podle klimatologů je zřejmé, že jich bude letos ještě méně.
Při aktuálních klimatických podmínkách mrzne i proudící voda. Ledové záplavy vznikají ve chvíli, kdy se vznikem ledových ker a dnového ledu zmenší kapacita koryta vodního toku.
„Od začátku roku jsme museli odmítnout devatenáct klientů na nocležnu, ale díky teplé židli je můžeme alespoň nechat v teple,“ komentuje Katarína Svobodová.
K silným mrazům na severu Čech v úterý v noci přispěla vyjasněná obloha. V ostatních místech Česka se udržela po většině noci kompaktní nízká oblačnost, díky níž nebyly mrazy tak silné, uvádí ČHMÚ.
Začátek týdne bude v Česku chladný, s nejvyššími denními teplotami kolem nuly. V noci budou teploty klesat až na minus 15 stupňů Celsia. Ve druhé polovině týdne se začne oteplovat.
Podle lékařů mrazivé počasí může zdravotně ohrozit hlavně malé děti nebo kardiaky. U dospělých je důležité vybrat správné oblečení, kvalitně chránit končetiny a odhalenou kůži.
„Nedělat žádné trhavé pohyby s volantem, přizpůsobit to konkrétní situaci. Někdy je vhodné naplno začít brzdit. V některých situacích bude stačit třeba jenom ubrat plyn,“ popisuje Martin Aujezdský.
Mrazivé budou podle předpovědi také další noci, počátkem příštího týdne mohou teploty klesat až k minus 15 stupňům Celsia. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu.
Během víkendu se bude střídat oblačná a polojasná obloha. V sobotu bude během dne postupně oblačnosti přibývat, a hlavně na horách může místy slabě sněžit, vyplývá z předpovědi ČHMÚ.
O nadcházejícím víkendu teploty v noci klesnou slabě pod bod mrazu. Přes den bude mezi pěti až sedmi stupni. V pátek by mělo ojediněle sněžit. Postupně se bude vyjasňovat.
V celém Česku byla noc na úterý chladnější než noc na pondělí, teploty klesly většinou na minus tři až minus sedm stupňů Celsia, ojediněle bylo minus devět stupňů Celsia.
Úroda ovoce v Česku byla nejnižší za posledních 100 let. V porovnání s průměrem předchozích pěti let klesla o 65 %. Jediným ovocem s meziročním zvýšením sklizně byly meruňky a broskve.
V horských oblastech na severovýchodě a východě se v pondělí mohou tvořit sněhové jazyky a místy i závěje. V úterý a ve středu se v mrznoucích srážkách ojediněle objeví ledovka.
Sněžilo už v noci na čtvrtek, během dne meteorologové čekají sněhové přeháňky místy hlavně na horách, později večer má začít sněžit na jihu Čech a na Moravě.