Velký bariérový útes přišel za čtvrt století o polovinu svých korálů. Ničí je stoupající teplota vody

Australský Velký bariérový útes ztratil od roku 1995 polovinu svých korálů. Informuje o tom studie zveřejněná ve vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B. V největším korálovém systému na světě utrpěly ztráty všechny druhy korálnatců. Jejich největší úbytek nastal v letech 2016 a 2017.

Canberra Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velký bariérový útes (ilustrační foto)

Velký bariérový útes (ilustrační foto) | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

Podle vědců centra na výzkum korálových útesů v Queenslandu může za takzvané bělení korálů globální oteplování, které zvyšuje i teplotu moří.

Oteplování způsobené činností člověka je rizikem pro dlouhodobé přežití útesů i podle australské vlády.

OBRAZEM: Moře špíny. Velký bariérový útes ohrožuje znečištění z australských záplav

Číst článek

Při bělení korálové polypy vylučují řasy, které jinak symbioticky žijí uvnitř. Korály tím nejen ztrácí svou barvu, ale hlavně výživu. To může vést k jejich smrti.

Koráli se mohou zotavit, pokud se obnoví jejich přirozené podmínky pro život, jako je například teplota vody. Proces ale může trvat desítky let. Studie z roku 2019 nicméně zjistila, že poškozené korálí kolonie se těžko regenerují, protože většina dospělých korálů zemřela.

Vědci také uvedli, že odolnost a schopnost Velkého bariérového útesu zotavit se, je ohrožená. Kromě dospělých korálů ubylo i těch mladých.

Podle studie uveřejněné v časopise Proceedings of the Royal Society B jsou nejzasaženější větevníci a stoloví koráli, kteří poskytují útočiště mnoha druhům ryb a jiných mořských živočichů.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme