‚Odešel jsem z Tesly.‘ Hackeři napadli populární twitterové účty a vydávali se za Elona Muska
Hackeři napadli několik populárních twitterových účtů, ze kterých se pod falešným jménem a fotkou vydávali za Elona Muska. Podvodníci publikovali příspěvky pod jeho jménem a využívali jeho popularity na sociální síti k šíření zpráv, uvedla BBC. Jménem miliardáře nabízeli výhodný prodej bitcoinů.
Mezi účty napadenými podvodníky byl například britský prodejce módních doplňků Matalan, distributor filmů Pathé UK a americký vydavatel knih Pantheon. Všechny tyto účty měly modrou ověřovací „fajfku“, jak uvedla BBC.
Podvodníci využívali propagované tweety, aby se příspěvky objevily širšímu publiku.
Správci sítě již falešné tweety smazali a obnovili původní účty. Některé však stále zůstávají prázdné do té doby, než si na nich jejich majitelé obnoví svá jména a fotky.
Twitter nechtěl událost komentovat. „Nekomentujeme jednotlivé účty z důvodu ochrany soukromí a bezpečnosti,“ řekl mluvčí společnosti Twitter.
Elon Musk smazal facebookové stránky svých firem s miliony fanoušků. Stačila výzva na twitteru
Číst článek
Falešný Musk nabízel bitcoiny
A jak přesně podvod probíhal? Hackeři se zaměřili na několik ověřených účtů, u kterých poté změnili jméno a profilový obrázek na Elona Muska. Poté zveřejnili příspěvek, ve kterém nabízeli uživatelům sítě bitcoiny pod jménem vývojáře.
„Rozdávám 10 000 bitcoinů! Odešel jsem z pozice ředitele Tesly, děkuji za vaši podporu. Rozhodl jsem se, že vytvořím největší krypto směnárnu na světě pro všechny moje fanoušky, kteří používají bitcoin,“ lákal příspěvek falešného Elona Muska uživatele twitteru, aby si lidé od něj za malou částku koupili bitcoiny.
Pozorní uživatelé si mohli všimnout, že za Muskovým jménem nenásleduje jeho adresa @elonmusk, ale některá z odcizených, například @patheuk. Právě distributor filmů Pathé UK byl totiž původním vlastníkem účtu, ze kterého podvodníci psali.
Aby byly tweety ještě věrohodnější, převzali hackeři i jiné účty, kterými poté na příspěvek odpovídali. V jednom z nich se psalo třeba to, že uživatel získal po zaslání jediného bitcoinu 10 bitcoinů. „Je to sen,“ uvedl komentář.
Něco nebylo v pořádku
Uživatele mohlo zmást, že profily měly za jménem modrý znak s „fajfkou“ a díky tomu se zdálo věrohodné. Nicméně podle BBC mohli lidé rozeznat, že něco není v pořádku. Například v příspěvku nabádajícím ke koupi bitcoinů se vyskytovalo několik pravopisných chyb. Také styl komunikace nebyl v souladu s tím, na co jsou followeři Elona Muska zvyklí.
Tesla ve třetím čtvrtletí vykázala rekordní zisk. V plusu je teprve potřetí v historii
Číst článek
Útok pod jménem Elona Muska byl zaznamenán už v březnu 2018, kdy hackeři pod jeho jménem zveřejnili tweet „Chcete si koupit bitcoiny?“ Šéf Tesly tento příspěvek parodoval na svém opravdovém účtu a byl sítí zablokován.
Mluvčí společnosti Twitter řekl, že se bezpečnost sítě podstatně zlepšila, společnost investuje do nástrojů pro lepší detekci spamu a škodlivých aktivit.