„I přes všechna dostupná bezpečnostní opatření byl dnes (v úterý) ráno napaden profil pana premiéra na síti X. Příspěvek o napadení českých vojáků tedy není pravdivý,“ řekla mluvčí Úřadu vlády.
„Ke kybernetickým útokům dochází každých 6 minut. Jedná se o pravidelnou záležitost,“ vzkázal premiér Albanese. Nicméně uživatelé největšího penzijního fondu v Austrálii přišli o půl milionu dolarů.
Petr Koubský upozorňuje, že se Signal nehodí pro vysoce zabezpečené komunikace. „Je to otevřený systém,“ říká v Českém rozhlase Plus, kde mluví o bezpečnostních rizicích komunikace na sítích.
Kvůli problémům s digitalizací stavebního řízení premiér Petr Fiala (ODS) loni v září odvolal tehdejšího ministra pro místní rozvoj a vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti).
Vězeňská služba dostává o výpadku telefonních služeb od dodavatele průběžné informace. „Intenzivně pracují na obnově funkčnosti telefonního systému, který byl hackersky napaden,“ uvedla Prunerová.
Na nahrávce zazněla například gruzínská hymna a po ní slova prvního demokraticky zvoleného prezidenta Zviada Gamsachurdii „Ať žije nezávislost Gruzie!“.
Ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení vyzvalo slovenského premiéra Roberta Fica, aby přestal hledat nepřátele na Ukrajině, která se ke Slovensku a slovenskému národu staví přátelsky.
Firma se obává, že se může dostat do hledáčku ruských hackerů. „Jsme si možného rizika pomsty vědomi, na případný útok je dobré být připravený vždy,“ říká ředitel firmy Dušan Kožušník.
„Za prvních deset měsíců letošního roku je to 223 incidentů nebo hackerských útoků. Těch opravdu závažných jsou z toho jednotky. Nicméně už i jeden případ může způsobit Česku vážné škody,“ říká Kintr.
„Hackeři nejdřív napadli systémy archivu a zveřejnili e-maily uživatelů spolu s jejich hesly. Následně to zopakovali i u systému, který archiv používá k řešení požadavků čtenářů,“ říká Jan Cibulka.
„Myslím si, že máme opravdu problém, protože toto je viditelný důkaz, že žádná stoprocentní síťová bezpečnost nikdy nebude existovat,“ říká vědecký redaktor Koubský.
Cílem kyberútoků této jednotky se podle německých zpravodajců staly sítě v členských státech NATO i země v Latinské Americe a střední Asii. Jde o destruktivní činnost i o krádeže dat.
Stav způsobilo období vysoké poptávky po krvi, v kombinaci s dodatečným problémem najít dárce krve v létě, kdy jsou mnozí kvůli teplému počasí příliš dehydrovaní, aby mohli darovat krev, říká NHS.
I když je pondělí posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok prostřednictvím daňového poradce, přiznání lze bez sankce podat do úterý 9. července.
Se začátkem eurovoleb došlo k několika DDoS útokům na stránky nizozemských politických stran. Jak velkou škodu mohou ale DDoS útoky během voleb způsobit?
„Nizozemsko je první zemí, která volí pro nový evropský parlament… Takže budou první zemí zasaženou DDoS útoky,“ napsala na Telegram proruská hackerská skupina HackNet, která se k útokům hlásí.
Útoky v poslední době často využívají zranitelnost aplikace Microsoft Outlook. Jejich terčem jsou i další alianční země jako například Německo nebo Polsko.
Hackeři útočí na česká média. Minulý týden se podle vyjádření agentury ČTK dostal neznámý útočník do účtu, skrze který bylo možné upravovat články na webu České noviny.
Neznámý útočník umístil v úterý dopoledne na zpravodajský web České noviny dva smyšlené články. Ani jeden z textů nepochází z produkce agentury ČTK, která server provozuje.
Společnost přiznala, že unikly informace jako jména, e-mailové adresy, data narození, hesla k telefonním účtům, a dokonce i čísla sociálního pojištění, která jsou obdobou českých rodných čísel.
Na odrážení útoku podle tiskové agentury TASS pracují IT specialisté strany i pracovníci úřadu Roskomnadzor, který má mimo jiné na starosti dohled na telekomunikace a informační technologie.
V únoru se počet kybernetických incidentů v Česku nezměnil. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost na svém webu informoval, že jde o čtvrtý měsíc v řadě s podprůměrnými hodnotami.
Jihokorejská Národní zpravodajská služba uvedla, že se jihokorejské firmy staly od konce loňského roku klíčovým cílem severokorejských hackerů, a vyzvala ke zpřísnění bezpečnostních opatření.
U počítačů a chytrých telefonů už je běžná antivirová ochrana, která je zabezpečuje před kybernetickými útoky. Od července letošního roku ji budou muset mít nově vyrobené automobily.