Funguje už 97 procent zasažených IT systémů, tvrdí šéf CrowdStriku. Mimo provoz zůstává 250 tisíc zařízení
Týden od chvíle, kdy chybná aktualizace způsobila globální výpadek počítačových systémů, už téměř všechny zasažené systémy opět fungují. V příspěvku na síti LinkedIn to uvedl šéf společnosti CrowdStrike, která za výpadkem stála. K 25. červenci bylo podle něj více než 97 procent systémů využívajících software firmy opět v provozu.
Kvůli výpadku musely některé letecké společnosti zastavit lety, mediální firmy přerušily vysílání a problémy měla i další odvětví, od bankovnictví přes telekomunikace až po zdravotnictví.
Společnost Microsoft už dříve odhadla, že chyba v softwaru CrowdStrike vyřadila z provozu 8,5 milionu počítačů. Tento údaj a odhad šéfa společnosti CrowdStrike George Kurtze týkající se obnovení systémů naznačují, že vyřazeno z provozu ještě zůstává zhruba 250 000 zařízení, uvedla BBC.
Kurtz poděkoval zákazníkům a zaměstnancům za „neúnavné úsilí“ a znovu se za incident omluvil. „I když nemohu slíbit dokonalost, mohu slíbit soustředěnou, účinnou a naléhavou reakci,“ napsal. Přiznal také, že práce firmy na opravě zařízení ještě není dokončena, ale firma je odhodlána obnovit každý zasažený systém.
První problémy
Minulý týden v pátek, do 24 hodin od nahlášení prvního problému, CrowdStrike i Microsoft sdílely na internetu způsoby řešení, které zahrnovaly restartování počítačů v nouzovém režimu a odstranění vadného souboru.
Ukázalo se však, že je potřeba, aby lidé zasažení problémem měli ke svým zařízením fyzický přístup, což se v některých případech ukázalo jako obtížné. Microsoft od té doby vydal nástroj, který proces urychluje.
Firma CrowdStrike také od té doby poskytla v předběžném přehledu podrobnější informace k tomu, jak celý problém vznikl. Zavázala se přijmout řadu opatření, která mají zajistit, aby se věc znovu neopakovala. Objevila se však i kritika snahy firmy o nápravu. Podle některých firma i v tomto případě učinila řadu chybných kroků.
Globální výpadek systémů Microsoft vyjde Česko draze. Škody budou v desítkách až stovkách milionů
Číst článek
Rozporuplné reakce vyvolal i další krok firmy CrowdStrike, která zaměstnancům a podnikům, s nimiž spolupracuje, jako omluvu za výpadek poskytla poukaz na UberEats v hodnotě deseti dolarů (230 Kč). „Jako výraz vděčnosti je váš příští šálek kávy nebo noční svačina na nás!“ napsala firma klientům a nasměrovala je ke kódu s kreditem.
„Tento víkend jsem chtěl doslova sjet autem z mostu a oni mi koupili kávu. Pěkné,“ napsal na síti Reddit jeden z uživatelů.
Podle pojišťovací společnosti Parametrix utrpělo 500 největších amerických společností podle tržeb, s výjimkou Microsoftu, kvůli výpadu finanční ztráty 5,4 miliardy USD.