„Vždycky říkal, že důležité je přiznat i své chyby,“ vzpomíná v pořadu Host Jana Pokorného Vizváry, umělecký šéf souboru Národního divadla Laterna magika, na svého „otce“ a mima staré školy.
Čínská technologie může shromažďovat data týkající se cestujících a jejich zavazadel. V Česku využívá bezpečnostní technologie čínské firmy Nuctech celní správa a pražské Letiště Václava Havla.
Chytrá aplikace s hrudním pásem pacientce opakovaně zaznamenává EKG a srdeční puls. Výsledky měření by měly dát pacientovi především odpověď na to, jestli je potřeba, aby vyhledal svého kardiologa.
Kvantový počítač Google disponuje 105 fyzickými qubity. „Kvantové výpočty jsou spolehlivější a qubitů je tam víc, což umožňuje náročnější algoritmy,“ říká novinář Petr Koubský.
„Přístroj jel celých 15 let na plný dvousměnný provoz. Řádově se jedná o 600 až 700 pacientů za rok,“ vypočítává přednosta ostravské onkologické kliniky Jakub Cvek.
„Nemalá část lidí za kryptoměnami prostě přichází za zisky. A to se všemi výhodami, nevýhodami i riziky,“ říká pro Český rozhlas Plus ekonom Ladislav Krištoufek.
Nerovnosti na cestě stále houpou, ale při přejezdu s poloaktivním odpružením si dovolím i šlapat do pedálů. „Jezdec se cítí bezpečněji a pak může jet terénem rychleji,“ říká vědec Zbyněk Strecker.
„Zhruba 70 nebo 80 procent dětí je na sítích ještě předtím, než jim je 13 let. To je alarmující, ale ne překvapivé,“ říká pro Český rozhlas Plus expertka na digitální závislosti Kateřina Lukavská.
„Z šetření od organizace Jeden svět na školách vidíme, že už ve starším věku studenti využívají umělou inteligenci i ke tvorbě domácích prací do školy,“ říká Böhmová.
Lidé, kteří si nechávají od čínských úřadů platit cesty do Číny, jsou oportunisté, říká novinářka. Moci neřešit politiku je podle ní zhýčkaností doby, ve které jiní pracují na tom, aby bylo bezpečno.
Instagram už v září začal spouštět takzvané teen accounts, účty pro náctileté, které mají více omezení. Děti do šestnácti let s těmito účty například musejí potvrdit každého nového sledujícího.
Auto bez řidiče zvládá i ostrou pravotočivou zatáčku. Pro případ nouze je v autě ovládaném na dálku pohotovostní tlačítko, kterým se deaktivují vodicí systémy a auto může pod kontrolu převzít řidič.
Česko by si mohlo určovat, které technologické firmy si pustí do kritické infrastruktury. Ty od rizikových dodavatelů by mohlo zakázat. Navrhuje to nový zákon o kyberbezpečnosti.
Z analýzy, kterou provedla agentura Bloomberg News, vyplývá, že společnost Shreya vyvezla do Ruska v období od dubna do srpna letošního roku 1 111 kusů nejmodernějších serverů Dell Technologies.
Firmy se snaží, aby jejich jazykový model byl milý a zábavný. OpenAI, Google a Anthropic vytvořily celé týmy zaměřené na zlepšování „chování modelů“, uvedl server listu Financial Times.
Americké ministerstvo spravedlnosti připravilo návrh, kterým chce potrestat technologickou společnost Alphabet postavenou kolem vyhledavače Google. Za monopolní chování.
„Jsou situace, kdy je rozumné mít fyzický ovládací prvek,“ podotýká vědecký redaktor. Příkladem může být varná deska. Představa úplného ústupu dotykové obrazovky je však podle něj přehnaná.
Zkreslené soubory dat AI vedou k tomu, že některé vyhledávače a chatboty s umělou inteligencí bagatelizují fakta o holokaustu nebo propagují krajně pravicový obsah, včetně popírání holokaustu.
Na každého Nora vychází podle statistik až 20 kilogramů odpadního textilu ročně. Jedna z tamních firem se rozhodla raději textil recyklovat a to tím, že ho rozloží zpět na vlákna.
Japonsko je připraveno odebrat z poškozené jaderné elektrárny ve Fukušimě vzorek roztaveného jaderného paliva. „Chtějí získat třígramový vzorek, který si rozvrtají v laboratoři,“ říká odborník.
Virtuální realita nenahrazuje klasickou fyzioterapii zcela, podle pacientů je ale příjemným zpestřením. Dokáže je i motivovat, v hrách totiž dobře vidí své pokroky.
Elon Musk. Nejbohatší muž planety. Vyrábí auta, posílá rakety a satelity do vesmíru a ve volné chvíli podporuje Donalda Trumpa. Může mu Muskova přízeň nakonec vyhrát volby?
Umělá inteligence by neměla být vnímána jako strašák, ale jako příležitost. „Některé pracovní pozice zaniknou, ale vzniknou nové,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka vědec Filip Dvořák.