Ukazují hledané osoby i historii prohlížeče. Čínská policie používá brýle pro rozpoznání obličejů

Čínská policie začala k identifikaci podezřelých osob používat sluneční brýle se zabudovanou technologií pro rozpoznávání obličeje. Brýle jsou napojené na centrální databázi, která obsahuje záznamy z trestního rejstříku, napsal britský list The Telegraph. Bezpečnostní operace na rušných místech, především na nádražích a letištích, byla zahájena u příležitosti blížících se oslav čínského nového roku.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušník čínské ozbrojené policie na stráži u pekingského náměstí Nebeského klidu.

Čínský policista (ilustrační foto) | Foto: Thomas Peter | Zdroj: Reuters

Policisté mohou s pomocí brýlí téměř okamžitě nahlédnout do osobních záznamů podezřelého, včetně jeho jména, etnické příslušnosti a adresy. Na železničním nádraží v metropoli Čeng-čou bylo za poslední týden zadrženo už sedm lidí, kteří jsou podezřelí z únosů a ze způsobení dopravních nehod. Dalších 26 osob bylo zadrženo kvůli falešným dokladům totožnosti.

Vyhostit nežádoucí cizince a trestat 'zrádce vlasti'. Státní bezpečnost v Číně posílila svou moc

Číst článek

Čínský vládní list zveřejnil snímky, na nichž má policistka nasazené brýle s malou kamerou. Ta je připojená k ručnímu zařízení podobnému mobilnímu telefonu.

„Informace zachycené brýlemi budou poslány do databáze pro porovnání s podezřelými na seznamu hledaných osob," řekl čínskému vládnímu listu jeden z místních policistů.

Aplikace navíc poskytuje informace, zda je dotyčný na útěku před policií, nebo i nedávnou historii jeho internetového prohlížeče.

Čtečky obličejů dobyly Čínu. Umožňují platit díky selfie, cepují a udávají narušitele pořádku

Číst článek

Podle listu The Wall Street Journal je Čína v současné době světovým lídrem v nasazení špičkových technologií pro sledování založených na umělé inteligenci. Nové mobilní zařízení by navíc mohlo rozšířit dosah sledování, což by úřadům umožnilo nahlédnout i do míst, která nejsou sledována kamerovým systémem.

Technologie rozpoznání obličeje se v zemi v současné době užívají například při vstupu na univerzitní koleje a na pracoviště nebo při použití bankomatů.

Aktivisté z organizace na ochranu lidských práv Amnesty International se však obávají, že úřady budou nové zařízení využívat ke sledování politických disidentů a etnických menšin. Technologie tak může zajistit Pekingu všudypřítomný dohled nad děním v zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme