Stavební materiál 21. století. Vědci vyvíjí luxfery, které budou vyrábět elektřinu
Architekti využívají luxfery už přes sto let. Skleněné tvárnice různých velikostí a barev prosvětlují sklepy i mrakodrapy. Často také fungují jako okrasný prvek a na prodej jsou i panely se svítícími diodami. Jedna britská firma teď ale vyvíjí luxfery, které by kromě parády měly dělat také elektřinu.
„Budovy dnes celosvětově spotřebují na 40 procent elektřiny a generují více než třetinu emisí uhlíku. V poslední době dáváme na střechy solární panely, ale to nestačí," citoval Radiožurnál výzkumníka Hasana Baiga z institutu životního prostředí a udržitelnosti na univerzitě v anglickém Exeteru.
Větší výkon než Dukovany s Temelínem dohromady. V Tunisku chtějí postavit solární elektrárnu pro Evropu
Číst článek
Baig věří, že situaci by mohl zlepšit stavební prvek nazvaný Solar Squared ze kterého by šlo vytvářet celé stěny domu. Animovaný prototyp vypadá jako skleněná tvárnice, která obsahuje několik solárních článků.
„Je to taková stavebnice. Jednotlivé tvárnice můžete dávat na sebe a vytvářet celé stěny, které mohou propouštět do domu denní světlo, ale zároveň poskytovat elektřinu a ještě zlepšit tepelnou izolaci," vysvětluje Baig zakladatel firmy Build Solar.
Společnost teď shání investory a odhaduje, že solární luxfery by se mohly dostat na trh koncem roku 2018. Počítá s tím, že budou k dostání také v různých barvách a vzorech.