Meta by měla zaplatit 725 milionů dolarů kvůli žalobě spojené s Cambridge Analytica. Musí to potvrdit soud
Americká internetová společnost Meta Platforms se dohodla, že zaplatí 725 milionů dolarů (zhruba 16,5 miliardy Kč) za urovnání hromadné žaloby, podle které umožňovala přístup k osobním údajům uživatelů třetím stranám, včetně výzkumné firmy Cambridge Analytica. Informovala o tom agentura Reuters. Meta je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp.
Žaloba byla podána poté, co se v roce 2018 ukázalo, že britská firma Cambridge Analytica získala přístup k údajům až 87 milionů uživatelů sítě Facebook. Společnost Meta v rámci dohody o urovnání žaloby nepřiznala pochybení.
Žaloba tvrdila, že firma porušila zákony, protože umožnila vývojářům aplikací a obchodním partnerům shromažďovat osobní údaje uživatelů bez jejich souhlasu. Dohodu ještě musí schválit soud.
Společnost Meta uvedla, že dohoda je „v nejlepším zájmu naší komunity a akcionářů“.
„Během posledních tří let jsme upravili svůj přístup k soukromí uživatelů a zavedli komplexní program k jeho ochraně,“ dodala.
Skandál i pomoc Trumpovi
Facebook neuchránil soukromí svých uživatelů. Ve Spojených státech dostal pokutu 113 miliard korun
Číst článek
Společnost Cambridge Analytica v roce 2016 pomáhala při volební kampani bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V roce 2018 se firma v důsledku skandálu kolem údajů uživatelů sítě Facebook rozhodla ukončit činnost.
Společnost Facebook se v roce 2019 dohodla, že zaplatí pět miliard dolarů, aby ukončila vyšetřování svých praktik v oblasti ochrany soukromí uživatelů ze strany americké federální obchodní komise (FTC).
Zaplatila také 100 milionů dolarů za urovnaní obvinění ze strany americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), podle kterého poskytovala investorům zavádějící informace ohledně zneužívání osobních údajů uživatelů.