Plzeňská fakultní nemocnice využívá umělou inteligenci. Pomáhá při vyhodnocení snímků
Umělá inteligence nachází své uplatnění i ve zdravotnictví. Například ve Fakultní nemocnici Plzeň pomáhá lékařům na klinice zobrazovacích metod s vyhodnocováním rentgenových snímků nebo výsledků z CT vyšetření i magnetické rezonance.
„Máme tři magnetické rezonance a na každé vyšetříme 17 až 20 pacientů denně. Ročně jich je více než 12 tisíc,“ uvádí vedoucí radiologický asistent na magnetické rezonanci Radek Süss. „Běžný čas vyšetření je 20 až 30 minut, ale některá jsou delší a náročnější, protože pacient musí dýchat v určitém rytmu, abychom dostali ostré výsledné obrázky.“
AI dokáže dopočítat část zobrazení, která je takzvaně podzorkovaná. Poslechněte si víc
Lepší obraz mohou lékaři získat právě i díky umělé inteligenci. Ta dokáže dopočítat část zobrazení, která je takzvaně podzorkovaná, a uplatní se tedy pro ostřejší snímky kostí, kloubů i měkkých tkání, ale také třeba při zobrazení mozku.
„Nejnověji ji používáme při zobrazování nádorů prostaty,“ říká přednosta kliniky zobrazovacích metod Jiří Ferda. V některých případech umí umělá inteligence dokonce označit oblast, která se jeví jako podezřelá. „V tomto ohledu jsme asi také nejdál v hodnocení karcinomu prostaty,“ dodává.
Pomocníkem může být umělá inteligence hlavně pro mladé začínající lékaře, kterým chybí při vyhodnocení snímků potřebné zkušenosti. „Na druhou stranu ale tento prostředek neumožní člověku, aby se dostatečně sám vycvičil. Takže do budoucna je třeba dávat pozor, aby nová generace lékařů nezpohodlněla,“ uzavírá Jiří Ferda.
Výhledově fakultní nemocnice uvažuje o rozšíření tohoto nástroje i na další pracoviště.