Část diváků má potíže s digitálním vysíláním DVB-T2. Ministerstvo proto ustanovilo pracovní skupinu
Přerušovaný, zamrzlý nebo i žádný obraz, případně místo kvalitního obrazu drobné kostičky – to jsou problémy, se kterými se při sledování televizního vysílání potýkají diváci v některých částech republiky. Potíže s příjmem digitálního signálu DVB-T2 registruje i ministerstvo průmyslu a obchodu. Iniciovalo kvůli tomu vznik nové speciální pracovní skupiny. Poprvé by se měla sejít v pátek.
„V některých částech je signál stabilní, ale jen minimálně. Většinou je to podle počasí. Signál DVB-T2 je k výkyvům ještě náchylnější než T1,“ stěžuje si na špatný signál Radiožurnálu nezávislý starosta Šebetova na Blanensku na jižní Moravě Zdeněk Čížek.
Diváci v některých částech republiky se potýkají s problémy s příjmem digitálního signálu DVB -T2
Problémy vznikají například při inverzi nebo kvůli členitému terénu. „V případě jednofrekvenční sítě může dojít k tomu, že šířící se signál může na anténu přijít z více směrů v různých časových okamžicích. Právě kvůli rozdílu ve zpoždění signálů dochází ke zkreslení vlivem interference. Signál se potom už nedá zpracovat a při vyhodnocování dochází k chybám,“ potvrzuje profesor Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Boris Šimák.
Problémy by podle něj vyřešilo předání dalších kmitočtů a rozdělení dosud používané jednofrekvenční sítě. Jeho tým to ostatně doporučil i ve své analýze.
„Znamenalo by to, že jednofrekvenční sítě budou nahrazeny vysílači, které vysílají na jiných kmitočtech. Nebudou tedy interferovat s jinými vysílači a příjem bude bezchybný,“ říká.
Desítky tisíc lidí mají problém s příjmem televizního vysílání, telekomunikační úřad to podle Síkely neřeší
Číst článek
Český telekomunikační úřad ale tvrdí, že problémy se signálem typu DVB-T2 se týkají jen minima oblastí. Část stížností se dle předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hany Továrkové navíc ukáže jako neoprávněná.
„Když to shrneme, tak za rok 2021 máme celkově 1083 uzavřených snížeností. U 677 stížností se jednalo o závadu na straně diváka, občas opravujeme i ovladače od televizí. V téměř 300 případech nebyl nekvalitní signál prokázán navzdory opakovanému měření,“ říká Továrková. Další opatření podle ní úřad dělat nemůže, protože je pouze kontrolním orgánem.
Na problémy upozornili před časem i senátoři, k řešení vyzývá ministerstvo průmyslu a obchodu. To už si vyžádalo materiály mimo jiné i od Českého telekomunikačního úřadu nebo České televize.
„Na základě reakcí institucí se připravuje podklad pro jednání pracovní skupiny, která byla zřízena z iniciativy ministerstva průmyslu a obchodu na základě podnětu Senátu. Cílem jednání je přijít s řešením současného nevyhovujícího stavu,“ potvrdil mluvčí resortu Marek Vošahlík.
V České republice se přes signál DVB-T2 vysílá naplno od roku 2020, přijímá ho zhruba 55 procent domácností.