Pomáhá vám při seznamování AI? Aplikace sbírají citlivé údaje, nesdělujte jim všechno, radí Antivirus
Snažíte se zaujmout na online seznamce? Plno lidí už si nechává radit od umělé inteligence, aby jim vymyslela atraktivní konverzační hlášky. Některé seznamovací aplikace už to začínají dokonce samy nabízet. Je ale dobrý nápad si nechat radit v této oblasti?
Konverzaci už za vás dnes může zahájit AI přímo v seznamovací aplikaci. „Lidé často váhají, jak si originálně začít s někým psát, a pro různé tipy se obrací právě na AI,“ vysvětluje Jana Magdoňová.
V minulosti už ze seznamek citlivé informace unikly. Po hackerském útoku na seznamku Ashley Madison někteří uživatelé spáchali sebevraždu, připomíná Jana Magdoňová
Nemusí to být nutně problém, pokud potřebujete poradit třeba s vtipným začátkem, říká Jan Cibulka.
„Problém je, když chatovací aplikaci člověk zkopíruje kus už probíhající konverzace a chce poradit, jak pokračovat. V tu chvíli se totiž chatbot, a tedy i firma, která ho provozuje, dostává k informacím o člověku i jeho protějšku. A jelikož se bavíme o seznamkách, tak tyto informace můžou být intimní a citlivé,“ dodává redaktor.
Aplikace využívají ChatGPT
Firmy tyto informace mohou využít k dalšímu trénování jazykového modelu a také k cílení reklamy. V případě, že je chatbot součástí aplikace, o vás i vašem protějšku firmy ví ještě více.
‚Kvůli umělé inteligenci přestáváme myslet.‘ Výsledky nové studie jsou znepokojující
Číst článek
„A jak nyní ukázal případ seznamky Bumble, tím modelem na pozadí je obvykle stejně některá z velkých technologických firem, v tomto případě OpenAI se svým ChatGPT,“ doplňuje Jana Magdoňová.
Tuto službu seznamka v Česku ještě nenabízí, ale v jiných evropských zemích už ano.
„V případě ChatGPT je situace ještě o to složitější, že aktuálně musí podle příkazu amerického soudu uchovávat informace o všech konverzacích kvůli běžícímu soudnímu sporu. No a dokud spor neskončí, tak ta data pravděpodobně nebude smět smazat,“ upozorňuje redaktor.
Úniky citlivých údajů
Je třeba mít na paměti to, že i bez použití AI seznamovací aplikace sbírají citlivé údaje.
„V minulosti už ze seznamek citlivé informace unikly. Po hackerském útoku na seznamku Ashley Madison, která byla určena primárně pro zadané hledající milence či milenku, začali útočníci oběti vydírat. Někteří uživatelé této seznamky dokonce kvůli strachu z odhalení spáchali sebevraždu,“ připomíná Jana Magdoňová.
‚Datovky‘ by mohly mít větší paměť, navrhují poslanci. ‚Cloud téměř nic nestojí,‘ chválí Koubský
Číst článek
„No a známá seznamovací aplikace Tinder zase kvůli technologické chybě umožňovala zjistit, kde se jednotliví uživatelé a uživatelky pohybují,“ doplňuje Cibulka.
Jak se seznámit a nepřijít přitom o soukromí? „Problém seznamky je, že jdou proti sobě dvě věci. Na jednu stranu musíte být aspoň částečně upřímní, pokud reálně hledáte potenciálního partnera či partnerku. Na druhou stranu není dobré o sobě aplikaci ani umělé inteligenci nebo neznámému protějšku sdělovat úplně všechno,“ poznamenává redaktorka Antiviru.
Pomoci může například to, když po prvotním seznámení v konverzaci pokračujeme na některé ze šifrovaných aplikací, jako jsou Signal nebo WhatsApp. „Pořád ale platí, že pokud pošlete někomu například intimní fotografie a ten člověk se je rozhodne zneužít, žádná technologie mu v tom nezabrání,“ uzavírá Jan Cibulka.