Vědci navrhují skafandry pro astronauty jako ze sci-fi Duna. Oděvy přefiltrují moč a změní ji na pitnou vodu
Vědci z Cornellovy univerzity navrhují skafandr, který dokáže přeměnit moč na pitnou vodu. Prototyp je inspirovaný filtračními obleky ze sci-fi série Duna. Stejně jako v románu a filmu zvládne skafandr sesbírat moč, vyčistit ji a do pěti minut ji astronaut bude moct vypít pomocí hadičky. O vývoji skafandru informuje server britského listu The Guardian.
Moč a pot už se běžně recyklují na Mezinárodní vesmírné stanici. Je ale potřeba vytvořit podobný systém pro astronauty na expedici.
„Astronauti mají v současné době k dispozici pouze jeden litr vody v pitném vaku ve skafandru,“ říká pro Guardian Sofia Etlinová, výzkumná pracovnice na Cornellově univerzitě a spoluautorka prototypu.
„To je nedostatečné pro plánované delší výstupy na Měsíc, které mohou trvat 10 hodin a v případě nouze dokonce až 24 hodin,“ dodává.
Dlouhodobě se také objevují stížnosti na současné řešení – dnes používaný takzvaný oděv s maximální absorpční schopností (MAG) je v podstatě plena pro dospělé.
Oděv je údajně náchylný k protékání, nepohodlný a nehygienický, což některé astronauty přimělo omezit příjem jídla a pití před výstupem do vesmíru a další si stěžovali na infekce močových cest.
Vědci objevili největší zásobárnu vody ve známém vesmíru. Chtějí ji zkoumat obřím teleskopem
Číst článek
„Je běžné, že MAG protéká,“ potvrzuje Etlinová. „Astronauti mluví o tom, že v určitém okamžiku už nepoznají, jestli je to moč, nebo pot. Říkají si: Ano, jsem astronaut a tohle je břemeno, které musím nést,“ nastínila jejich postoj.
Podle ní je ale nepravděpodobné, že budoucí komerční astronauti budou zaujímat takový stoický postoj.
Nově navržený systém se skládá ze sběrné nádobky z tvarovaného silikonu, která se přizpůsobí genitáliím a má různý tvar a velikost pro ženy a muže. A je umístěný ve spodním prádle z několika vrstev pružné tkaniny.
NASA připravuje misi Artemis III v roce 2026. Jejím cílem je vysadit posádku na jižním pólu Měsíce. Do roku 2030 chce uskutečnit také misi s posádkou na Mars. Důležitou součástí obou programů je právě nutnost žít a pracovat po delší dobu v terénu.