Americký miliardář Jared Isaacman jako první neprofesionální astronaut v historii vystoupil do volného vesmíru. Učinil tak z kosmické lodi Crew Dragon ve výšce asi 730 kilometrů nad Zemí.
Další dvouměsíční výcviky by měly následovat v následujících letech. S tím se budou pojit vzdělávací, popularizační, osvětové i zážitkové aktivity pro veřejnost.
Loď Šen-čou 17 vystřídá dosavadní posádku. Stanice Tchien-kung, sestávající ze tří modulů, byla dobudována koncem loňského roku. Její životnost Peking odhaduje na patnáct let. Uvedla to agentura AP.
Čtyři vesmírní turisté přiletěli zhruba v 15.16 středoevropského času na Mezinárodní vesmírnou stanici. „Je to privátní vědecká mise,“ komentuje let Milan Halousek z České astronomické společnosti.
Ostatní astronauti pak do roku 2030. ESA představila nové kandidáty na kariérní a také záložní astronauty loni v listopadu, mezi náhradníky se tehdy dostal i český stíhací pilot Aleš Svoboda.
Starship je druhým stupněm vyvíjeného raketového dopravního systému, který bude podle SpaceX schopný do vesmíru přepravovat více než 100 tun nákladu najednou, nebo až 100 lidí.
Walter Cunningham s ostatními členy posádky uskutečnili nejen 163 obletů Země, ale také úspěšně provedli řadu pokusů, mezi nimiž byl i přibližovací manévr s pomocí druhého stupně rakety.
Pilot stíhačky JAS-39 Gripen byl vybrán jako náhradník pro misi Evropské kosmické agentury. Díky tomu dnes čelí velkému mediálnímu ohlasu a je přirovnáván k novodobému Remkovi
„Výhodou jsou operační zkušenosti, člověk je zvyklý pracovat v týmu, vést lidi a komunikovat i ve složitých situacích,“ vyjmenoval pilot Svoboda své zkušenosti, které mu pomohly stát se astronautem.
Nový český astronaut Svoboda nemá podle Spratka jistotu, že do vesmíru poletí. „Můžeme se bavit o tom, že třeba za deset let bude povolán k plnohodnotnému výcviku a bude se připravovat na celou misi.“
Na Mezinárodní vesmírnou stanici se dostala první soukromá výprava. Kam se ještě lidstvo podívá? Odpovědi hledá popularizátor kosmonautiky Dušan Majer.
Družice, ve které Hurvínek poletí, patří do třídy družic složených z kostek o rozměrech deset centimetrů. Proto se pro účely této cesty musel vyrobit Hurvínek speciální.
„Dobrý den vám všem. Jako všichni ostatní i já jsem zavřený doma. Neodcestoval jsem do Houstonu. Prioritou teď není cesta do vesmíru, ale zastavit šíření nemoci COVID-19,“ cituje Radiožurnál Pesqueta.
Práce Johnsonové přispěla k úspěchu Alana Sheparda, který se v květnu 1961, měsíc po historickém letu sovětského kosmonautu Jurije Gagarina, stal prvním Američanem ve vesmíru.
Izraelská sonda Berešit, která v dubnu havarovala při pokusu přistát na Měsíci, mohla na zemského souputníka přivézt život. Přistání mohly přežít extrémně odolné organismy zvané želvušky.
Výhra v soutěži obnášela suborbitální let na palubě kosmické lodi Lynx Mark II. Ta se měla původně uskutečnit v roce 2015, nakonec byla odložena na neurčito.