„Je to hořící koule se stopou za sebou. Tady se třeba netrefili o 60 kilometrů,“ ukazuje antropolog záběry, jak lidé z Altaje sledují průlety kosmických trosek.
Trojice odstartovala k ISS loni 21. září na palubě ruské lodi Sojuz MS-22, se kterou se původně měla vrátit na Zemi letos v březnu. Plán Expedice 68 ale narušil prosincový únik chladicí kapaliny.
Posádku vede astronaut Čchen Tung, který se již jedné vesmírné mise účastnil. V trojici je i Liou Jang, která byla první ženou, jež v rámci čínského vesmírného programu odstartovala do vesmíru.
Tento týden by je měli vystřídat astronauti americké kosmické agentury NASA Raja Chari, Tom Marshburn a Kayla Barronová a astronaut evropské ESA Matthias Maurer.
Film, pro který se záběry v kosmu natáčely, nese pracovní název Výzva. Kromě herečky Julije Peresildové se v něm objeví i kosmonauti, kteří byli na vesmírné stanici přítomni.
Kosmonaut Oleg Novickij hlásil středisku řízení letu spuštění signalizace, kouř a zápach okolo 4.00 SELČ. Následně přístroje zaznamenaly přítomnost škodlivých látek v okolí zdravotnické skříně.
Generální konstruktér Solovjov neřekl, zda v souvislosti s trhlinami mohlo dojít k úniku vzduchu ze stanice. Podle všeho se tak ale nestalo. Podle jeho vyjádření se jedná jen o povrchové praskliny.
Základní modul vesmírné stanice nazvaný Tchien-che vypustila Čína na oběžnou dráhu kolem Země 28. dubna a v květnu tam čínská nákladní loď dopravila zásoby paliva, jídla a vybavení.
Oproti starším solárním panelům by měly vytvořit až o 20 procent víc energie. K tomu bude ale potřeba je nainstalovat všechny, Druhý pracovní výstup čeká astronauty už v neděli.
„Pokud se nic nepokazí, tak na podzim nebo na začátku zimy by měla proběhnout testovací mise označovaná jako OFT-2,“ říká v pořadu Leonardo Plus Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz.
Patnáctkrát překročí kosmonauti na oběžné dráze datovou hranici a tolikrát by mohli slavit příchod roku 2020. Ruská vesmírná agentura ale uvedla, že slavit budou pouze třikrát.
V dobách Sovětského svazu byli kosmonauti vybaveni pistolí použitelnou k ochraně před zvěří při nouzovém přistání na odlehlém místě v divočině. Dnes posádky kosmických lodí nic podobného nemají.
V Kazachstánu přistál návratový modul, v němž se na Zemi vrátili tři kosmonauti. Rus Prokopjev, Američanka Auňónová Chancellorová a Němec Gerst se na Mezinárodní vesmírnou stanici vypravili v červnu.
Komunikace se odbývala v ruštině, řekl plukovník Nick Hague. Po přistání se prý oba členové posádky na sebe „zašklebili“, potřásli si rukou a zažertovali o svém krátkém letu.
Kosmonauti Alexandr Misurkin a Anton Škaplerov pracovali od pátečního odpoledne do noci na sobotu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) osm hodin a 13 minut a vytvořili tak ruský rekord.
Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v neděli ráno středoevropského času úspěšně odstartovala nosná raketa Sojuz-FG s pilotovanou kosmickou lodí Sojuz MS-07.