Český projekt by mohl pomáhat pacientům po celém světě. Diagnózu bude určovat umělá inteligence

S vyhodnocováním rentgenových snímků plic by mohla už brzy lékařům pomáhat umělá inteligence. Systém Carebot, který vymysleli čeští vývojáři, umí s vysokou přesností vyhodnotit rentgenový snímek hrudníku a ještě vytvoří stručnou lékařskou zprávu. Teď ho testují v havířovské nemocnici.

Havířov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vědci z Masarykovy univerzity v Brně

Podle týmu vědců z Masarykovy univerzity dokáže Carebot již dnes odhalit nemoc přesněji než lékař | Foto: Andrea Skalická | Zdroj: Český rozhlas

Zakladatelé projektu Carebot Daniel Kvak a Matěj Minář společně s medicínskou ředitelkou společnosti Annou Chromcovou usilovně pracují na vývoji umělé inteligence, která by v budoucnu mohla pomáhat po celém světě s vyhodnocováním rentgenových snímků. Systém Carebot již dnes umí odlišit zdravé plíce od těch nezdravých. 

3:29

Nová metoda testování psychoaktivních látek pomáhá k zjišťování neznámých otrav pacientů

Číst článek

Umělou inteligenci vytrénovali vývojáři na desítkách tisíc snímků hrudníku. Sesbírali je v anonymizované podobě z nemocnic a dalších zdravotnických zařízení celého světa. Následně je popisoval tým více než 30 radiologů z celé Evropy. 

„Pokud by se umělá inteligence v klinické praxi časem uplatnila, mohla by pomoci přetíženému zdravotnickému systému,“ říká radioložka Anna Chromcová, která se na vývoji Carebotu také podílela. Z vlastní zkušenosti ví, že lékaři bývají často zahlceni velkým množstvím snímků.   

Že občas k nepřesnostem ve vyhodnocování snímků dochází, potvrzují podle Daniela Kvaka také některé vědecké studie.

„Různé studie indikují, že nepřesnost radiologického popisu se pohybuje někde mezi 25 až 30 % ve standardní klinické praxi. A právě rentgen hrudníku je de facto tím nejčastějším místem, kde k těm nevynuceným chybám bohužel dochází,“ vysvětluje Kvak.

Lékaři již systém testují

19:00

V Plzni vyrobili čerpadlo, které se vejde i do mikročipů. Jeho budoucnost může být i v medicíně

Číst článek

Vývojáře systému zajímalo to, s jakou přesností pracuje Carebot ve srovnání s tím, jak úspěšní jsou ve vyhodnocování snímků sami lékaři. Studie detekce podezřelých lézí v plicích jim potvrdila, že umělá inteligence je přesnější než člověk.  

Právě tuto studii prezentuje v těchto dnech Daniel Kvak se spoluzakladatelem Carebotu Matějem Misařem na Evropském radiologickém kongresu ve Vídni.

Přibližně půl roku už systém Carebot testují v Havířovské nemocnici, která s vývojáři spolupracuje. Radiolog Jakub Dandár potvrzuje, že se na umělou inteligenci dá už teď v určitých ohledech spolehnout. 

„Například umí odlišit rentgenové snímky hrudníku, které jsou úplně negativní, tedy bez nálezu. A naopak také odlišit snímky, které v podstatě vyžadují naši zvýšenou pozornost. Tato umělá inteligence v budoucnosti určitě bude pomáhat,“ konstatuje Dandár.

Pokud Carebot získá certifikaci zdravotnického prostředku, mohl by se dostat do nemocnic po celé Evropě. Povést by se to mohlo do konce letošní roku.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme