Drony proti tornádům. Bezpilotní letouny dokáží před větrným vírem varovat s hodinovým předstihem
Spojené státy ročně zasáhne více než 1200 tornád, která ničí majetek i lidské životy. Meteorologové teď proti nim chtějí nasadit novou zbraň: bezpilotní letouny.
Přicházejí nečekaně rychle, spolu s bouřemi. Náhle se vytvoří rychle rotující větrný vír, který pak zničí vše, co mu přijde do cesty.
Tornádům americké televize zejména na středozápadu a jihu USA věnují speciální vysílání. Přes Spojené státy se ročně přežene přes 1200 tornád, umírají kvůli nim desítky lidí. Klíčové je dostat včas varování.
Mimořádný stav pokračuje. Tornáda a záplavy v Americe si vyžádaly již 14 životů
Číst článek
Američtí vědci, teď doufají, že lidi před tornády pomůžou ochránit drony. Budou sloužit především k předpovídání. V současnosti meteorologové dokážou varovat před tornádem zhruba 14 minut dopředu. Kelvin Droegemeier z Oklahomské státní univerzity doufá, že by s pomocí dronů mohli předvídat bouře a tornáda i více než s hodinovým předstihem.
Klíčové tři kilometry
„Jsme dobří ve sledování bouří ze země i z velkých výšek pomocí satelitů. Ale klíčové jsou první dva, tři kilometry a tady přicházejí na řadu drony. Čím víc dat z pozorování nasbíráme, o to lepší budou naše modely i výsledná předpověď," říká.
Vědci zatím zjišťují, který dron si nejlépe poradí s náročnými povětrnostními podmínkami. Odborníci testují kvadrokoptéry i bezpilotní letouny s křídly. Výzkum provádějí v Oklahomě, která leží v pásu přezdívaném jako Tornado Alley a o bouře, které můžou drony zkoumat, tam rozhodně není nouze.