Incident potvrzuje, jak velkou hrozbu drony ve válce představují. Na druhou stranu ale také dokládá účinnost ochranných prvků, kterými Ukrajinci vylepšili bojový tank z dob studené války.
Záchranné týmy podle vedoucího oblastní správy Volodymyra Arťucha prohledávají trosky a pátrají po dalších lidech. Tvrzení žádné ze stran konfliktu nelze v podmínkách války nezávisle ověřit.
O náletech ukrajinských dronů informovali už v noci gubernátoři několika ruských regionů, například představitelé Smolenské, Tverské a Nižegorodské oblasti.
„Teď se to zhoršilo. Rusové po nás začali víc střílet a útočí i leteckými bombami. Na ulici se často vůbec nedá vyjít,“ říká obyvatelka Chersonu pro Radiožurnál.
Rjazaňská rafinérie se stala terčem útoků už v minulosti, naposledy před několika dny, kdy o nich informovala některá ruská média a také ukrajinská armáda.
Ruské útočné drony provedly nálet na Mykolajiv a Oděskou oblast na jihozápadě Ukrajiny. V Mykolajivu vzniklo po dopadu dronů nebo jejich úlomků několik velkých požárů.
Ruští vojáci zničili dva ukrajinské drony, nad Bělgorodskou a Brjanskou oblastí, které sousedí s Ukrajinou, napsalo ruské ministerstvo obrany na telegramu.
Trosky také způsobily požár jednoho gastronomického zařízení, který se rozšířil na 200 metrů čtverečních, než se hasičům podařilo plameny zvládnout. Poškozen byl i sousední dům.
Obě strany konfliktu, který před téměř třemi lety rozpoutalo Rusko, levné komerční drony využívají jako smrtící zbraně a zvýšily jejich produkci, poznamenala agentura Reuters.
Rusko na Ukrajinu zaútočilo celkem 74 drony, z nich 27 se ztratilo z radarů, aniž by dosáhlo cíle. Podle letectva napadené země jsou po noční vlně útoků škody v sedmi oblastech.
Úpravy dronů na Ukrajině probíhají v několika utajených továrnách, které začaly v loňském roce přibývat. Ti, kdo v nich pracují, se vyhnou náboru a službě na frontě. Musí ale projít prověrkou.
Novoroční nálety ruských dronů pokračují, varují zpravodajské kanály na sociálních sítích a ukrajinské letectvo, které zodpovídá za protivzdušnou obranu.
Ukrajinská protivzdušná obrana během noci sestřelila 21 ze 43 ruských dronů, dalších 22 dronů se zřítilo bez způsobení škod, uvedlo v pondělí ukrajinské letectvo.
V průměru se jedná o 500 až 600 bezpilotních letounů týdně, napsal ukrajinský zpravodajský portál. Zelenskyj nicméně na facebooku připomněl, že Ukrajina čelí ruským vzdušným útokům neustále.
Když ukrajinský podnikatel Andrij Bondarenko začal vyrábět drony, neměl žádné zkušenosti se zbraněmi. Trvalo mu měsíc, než s kamarádem na vlastní náklady vyvinuli prototyp.
Ukrajinská armáda hlásí zničení vojenského objektu v ruské Orelské oblasti, kde invazní síly skladovaly a opravovaly bezpilotní letouny Šáhed, jimiž útočí na Ukrajinu.
V Tatarské autonomní republice byl zničen ruský sklad, v němž bylo uloženo 65 trupů dronů, motory pro ně, navigační systémy a kamery s termovizí pro 400 Šáhedů-136, uvedla ukrajinská rozvědka.
Většinu vzdušných cílů podle gubernátora zneškodnila protivzdušná obrana, nicméně v novošachtinské rafinérii vznikl požár. „Hasiči dále bojují s ohněm,“ uvedl.
Zatímco federální vláda a Bílý dům uvádějí, že veřejnosti nehrozí nebezpečí a naznačují, že reakce je přehnaná, někteří kongresmani a zástupci států se dožadují vysvětlení.
Spravedlivá odplata. Tak se jmenuje nová sbírka českého spolku Skupina D. Vznikl před rokem a už dokázal získat přes 200 milionů korun na drony pro ukrajinskou armádu.
Zelenskyj letos v srpnu poprvé hovořil o úspěšném použití zbraně Paljanycja, která má proudový pohon a podle médií jde o zbraň mezi střelou a dronem, která by mohla mít dolet stovky kilometrů.
„Část Ternopilu se ocitla bez elektřiny,“ napsal starosta města Serhij Nadal. Zároveň vyzval obyvatele, aby si pořídili zásoby vody a dobili si mobilní telefony.
Rostovská oblast na jihozápadě Ruska čelila v noci na pátek rozsáhlému náletu ukrajinských dronů, uvedly místní úřady. Protivzdušná obrana podle gubernátora sestřelila tři desítky dronů.