Archeologové našli v Peru pyramidu. Objev možná změní pohled na historii incké říše
Archeologové v Peru objevili pyramidu, která možná změní pohled na historii incké říše. Je 300 kilometrů severně od Limy, poblíž hory Huascarán, tedy daleko od centra dávné jihoamerické civilizace. Tato říše zanikla náhle v roce 1533 a nezanechala po sobě žádné písemné doklady. Luštit její historii je tak o to záludnější.
Peruánští archeologové měli při objevu štěstí. Doposud nikdo o pyramidě v údolí Callejón de Huaylas nevěděl. Zakrývala ji hustá vegetace a vypadala proto jako obyčejný kopec. Přitom největší dochovaná stěna má 10 metrů. Historikové nazývají tento typ terasovitých pyramid ushnu.
Archeologové objevili v Peru novou pyramidu. Zakrývala ji hustá vegetace. Podrobnosti zjišťoval David Koubek
„To, co jsme prozatím odkryli, se zdá být první patro. Právě tady byl zřejmě střed celého tohoto místa. Ushnu byly vždy uprostřed, protože byly duchovním symbolem. Měly také význam pro astronomická pozorování," přiblížil stavbu archeolog Miguel Aguilar.
Historici se domnívají, že tyto pyramidy hrály důležitou roli. Sloužily místním vládcům jako místa, kde pili tekuté oběti, a pak je předávali bohům. Z toho vyvozují, že místo a celá oblast měly pro Inky větší význam, než se tušilo. Jejich hlavní město Cuzco bylo skoro 800 kilometrů daleko. Mohla tady být třeba metropole vzdáleného regionu incké říše.
„Vždycky je potřeba provést daleko hlubší průzkum místa, abychom mohli s jistotou potvrdit hypotézu. V části, kterou jsme objevili, se konaly ceremonie inckého vladaře nebo místního vůdce. Ten buď pocházel z inckého rodu, nebo z elity či šlechty místní kultury Huaylas," vysvětlil Aguilar.
Význam místu dodávají i nálezy keramiky jiné kultury zvané Recuay a kamenné věže. Pocházejí přitom z doby o tisíc let před dosud udávaným příchodem Inků do této oblasti. To, jestli samotná pyramida ushnu vznikla před příchodem Inků, nebo po něm, musí ještě historikové rozlousknout.