Na Vánoce 1914 se neválčilo. Britové si s Němci dávali dárky a hráli fotbal
V období vánočních svátků zbraně rozhodně nemlčí. Váleční vůdcové v novodobých dějinách duchovní atmosféru spojenou s Vánoci nebo končícím rokem příliš nerespektují. Výjimkou, kterou připomíná řada historiků, byl rok 1914 - tedy samotný začátek první světové války.
Vánoční zázrak - pod tímhle názvem vstoupila nevšední událost z roku 1914 do moderní vojenské historie. A dostala se i na filmové plátno pod trochu banálním názvem Šťastné a veselé.
„V té době se stabilizovala fronta. Stály proti sobě linie zákopů linoucí se od Lamanšského průlivu až ke švýcarským hranicím,“ popisuje Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu.
S blížícími se svátky se vojáci na obou stranách začínali připravovat na oslavu v zákopech. K tomu, co se stalo, přispěl zcela jistě stesk po domově, částečně možná i vliv různých mírových iniciativ a zřejmě i projev papeže Benedikta XV. Přimlouval se tehdy za „klid zbraní alespoň pro noc, kdy zpívají andělé“. A vojáci jakoby jeho přání vyslyšeli.
„Začali si vyměňovat drobné vánoční pozornosti; suvenýry, cigarety, čokolády. Prostě přestali válčit,“ říká Rajlich.
Utkání nedohráli. Míč píchli o ostnatý drát
K nejrozsáhlejším kontaktům mezi nepřáteli došlo v okolí městečka Ypres v Belgii. Zde byly vzájemné kontakty nejužší mimo jiné i proto, že část německých vojáků před válkou v Británii pracovala a uměla anglicky.
„Jak historici dokonce zaznamenali, na jednom úseku fronty došlo k fotbalovému utkání mezi německým a britským družstvem v zemi nikoho. Utkání skončilo 3:2 pro britskou stranu, ale nebylo dohráno, protože kopací míč píchli o ostnatý drát,“ poznamenává Rajlich.
Dočasné příměří bylo spontánní reakcí na danou situaci. Reálné odhady udávají, že do celé akce byly zapojeny tisíce mužů a někdy i důstojníků. Od té doby se nic podobného neopakovalo, podle historika Jiřího Rajlicha naopak nejsou vojenské operace během svátečního období ničím výjimečným. Ať už jde o Vánoce, či nikoli.
„Mnoho důležitých přepadů za 2. světové války proběhlo v neděli, kdy se počítalo s oslabenou pozorností protivníka. Příkladem nám budiž 7. prosinec 1941, kdy Japonsko napadlo Pearl Harbor. To byla také neděle.“