Památky se připravují na blížící se sezonu. Dominovat bude Rok Pernštejnů

Už jen několik dní zbývá do začátku turistické sezony na českých hradech a zámcích. Správce památek teď nejčastěji potkáte při úklidu a posledních opravách. Oficiálně se totiž památky otevírají už 31. března. A na každém hradu a zámku přemýšlejí, čím ještě nalákat návštěvníky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrad Kunětická hora

Hrad Kunětická hora | Foto: NPÚ

V letošní sezoně bude otevřeno 93 hradů, zámků a dalších objektů ve správě Národního památkového ústavu.

Na novou expozici se mohou těšit například návštěvníci zámku Žleby ve středních Čechách. Nová jsou také témata projektu Oživlé památky, tedy kulturních programů, interaktivních prohlídek, které návštěvníkům přinášejí nové zážitky.

Témata na letošní rok jsou například ‚Tajemství hradních kaplí‘, ‚Jarní dobývání hradů‘, ‚Zámecké zahrady‘, nebo ‚Letní milostná ladění‘. V posledním případě kasteláni slibují pikantní příběhy ze života šlechty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčel Jaroslav Skalický

V rámci Tajemství hradních kaplí v nové sezóně hrad Karlštejn poprvé zpřístupní návštěvníkům kapli svaté Kateřiny. Podle kastelána Jaromíra Kubů je kaple svaté Kateřiny na Karlštejně jediným uměleckohistorickým prostorem, který nebyl dotčen přestavbou na konci 19. století a přemalbami.

„Kaple byla doteď pouze nahlížecí přes mříž. Ale protože maximální počet lidí do této prohlídky bude šest, tak my můžeme těch šest lidí vpustit poprvé v historii do interiérů kaple sv.Kateřiny, což byla privátní oratoř Karla IV. Zde také návštěvníci uvidí dvojportrét Karla IV. a Anny Svídnické,“ uvedl kastelán.

Ve správě NPÚ je zapsáno sedm památek na Seznamu světového dědictví UNESCO. Jde o zámecký komplex Český Krumlov, zámek Litomyšl, zámek Telč, poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, zámky Valtice, Lednice a Janův Hrad v rámci Lednicko-valtického areálu, Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži. Národní památkový ústav v rámci zpřístupněných hradů a zámků pečuje také o cca tři čtvrtě milionu sbírkových předmětů.
Mimořádně významnou složku kulturního dědictví tvoří kostely, kláštery a další řeholní domy. V úplné nebo částečné správě Národního památkového ústavu jsou významné klášterní areály, například Plasy, Kladruby u Stříbra nebo Doksany. Nedílnou součástí kulturního dědictví je i vesnická lidová stavební tvorba. NPÚ spravuje památky lidové architektury Zbečno, Hamouzův statek, skanzeny Zubrnice,Vysočina a Příkazy.

Celý letošní rok je na hradech a zámcích rokem Pernštejnů. Ve znamení pernštejnské rodové historie je připravena řada kulturních akcí. Tou stěžejní bude výstava Pernštejnové a jejich doba v Salmovském paláci na Hradčanech v Praze. Ta začne 3. května. Další je Hradozámecká noc 2012, jejíž hlavním místem bude v sobotu 1. září Kunětická Hora na Pardubicku. Akcí ale bude řada i na dalších místech, Pernštejnové byli totiž velice silným moravským rodem a jejich majetek pokrýval řadu regionů.

Národní památkový ústav si chce hýčkat své věrné, pravidelné návštěvníky. Ostatně z jejich vstupného pochází skoro polovina rozpočtu ústavu. Věrnostní program funguje již od loňského rojku, kdy se do něj zapojilo přes 11 000 návštěvníků. Letošní novinkou jsou kartičky s čárovým kódem. Za každou zakoupenou vstupenku dostane návštěvník body na svůj účet. Když navštíví pět památek, šestou může navštívit zdarma.

Vstupné zůstává letos na stejné úrovni, novinkou na mnoha památkách je prodloužení otevírací doby. Tam, kde bude zájem, se bude provádět i v pondělí.

Jaroslav Skalický, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme