Spisovatel Karel May nejspíš zemřel na otravu olovem. Ukázala to exhumace
Německý autor dobrodružných románů Karel May zemřel pravděpodobně na otravu olovem. Po exhumaci těla k tomuto závěru dospěl tým vědců z lipského Institutu soudního lékařství. Ve spisovatelových kostech lékaři objevili vysokou koncentraci těžkých kovů.
Karel May skonal v roce 1912 ve věku 70 let. Lékaři tehdy nedokázali určit přesnou příčinu úmrtí, což otevřelo prostor pro nejrůznější spekulace.
Údajně se mohlo jednat například o rakovinu plic nebo o pomstu manželky. Navíc se ani nevědělo, zda na hřbitově v saském Radebeulu leží skutečně Karel May. Se zinkovou rakví se totiž během druhé světové války manipulovalo.
Vědci rakev otevřeli až na podzim roku 2014. Identitu Karla Maye se podařilo potvrdit díky měření lebky. Jako nejpravděpodobnější příčinu úmrtí pak určili otravu olovem a kadmiem.
Lékaři našli v Mayových kostech silnou koncentraci těchto těžkých kovů, což je prý známkou postupné otravy. Odpovídaly by tomu i potíže, kterými spisovatel podle záznamů několik měsíců před smrtí trpěl.
Olovo a kadmium Karel May podle vědců přijímal pravděpodobně z pitné vody, která je tehdy obsahovala. V jeho domě se také nacházely olověné trubky.