Většina členů protikomunistického odboje stále čeká na odškodné, úřady nestíhají

Uznání za aktivní odpor vůči komunistickému režimu a s tím spojené odškodné 100 tisíc korun nebo dorovnání důchodu na úroveň průměrné penze se zatím dočkalo jen několik set osob z více než 3700, kteří o to požádali. V řadě případů nesplňují daná kritéria, zároveň však na vyřízení čekají příliš dlouho i mnozí z těch, kteří uplatňují svůj nárok oprávněně. Vyřizování žádostí však ani v budoucnu zřejmě rychlejší nebude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

železná opona - vstup zakázán!

železná opona - vstup zakázán! | Foto: Jan Rosenauer

„Po roce práce máme v evidenci asi 3700 žádostí, kompletně vyřešeno máme zhruba 22 procent tedy asi 770 žádostí,“ říká náměstek ministra obrany Michael Hrbata.

Právě do agendy zvláštního odboru pro veterány válečných konfliktů spadá už skoro rok také vyřizování žádostí lidí, jimž by mohl být rovněž přiznán veteránský status, respektive ocenění a výhody, které se s ním pojí na základě zákona o protikomunistickém, takzvaném třetím odboji.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postupu odškodňování členů protikomunistického odboje mluvili náměstek ministra obrany Michael Hrbata a místopředseda Konfederace politických vězňů Zdeněk Kovařík

Na odškodném už stát vyplatil přes 16 milionů. Žádosti, kterých měsíčně přichází asi 40, vyřizuje 25 lidí. Podle náměstka Hrbaty už se nyní vyřizuje více žádostí, než kolik jich přichází a celkový počet nevyřešených případů tak postupně ubývá.

„Největším problémem je Archiv bezpečnostních složek, kde máme vyřešeno teprve 23 procent žádostí, které jsme tam odeslali. Ale je to poměrně logické, oni prověřují každého člověka v dlouhém časovém úseku, není to jako když jsme dělali druhý odboj. Je prověřováno spoustu rozsudků, spisů, které mají tisíce stran,“ popisuje Hrbata.

Podle místopředsedy Konfederace politických vězňů Zdeňka Kovaříka, který už uznání za účast na protikomunistickém odboji získal, je celá procedura získávání osvědčení a odškodnění příliš zdlouhavá.

Zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu začal platit loni 17. listopadu, v den výročí pádu komunismu v Československu. Za odboj nebo odpor se považuje činnost vykonávaná v období od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989, která byla motivována „politickým, náboženským nebo mravním demokratickým přesvědčením“ a zároveň vyvíjena s cílem „odstranit, výrazně oslabit či narušit anebo jinak poškodit komunistickou totalitní moc v Československu a obnovit svobodu a demokracii“. Osvědčení vydává ministerstvo obrany a je spojeno s odměnou 100 000 korun, případně dorovnáním důchodu.

„Nejenom že jsme vyššího věku, ale hlavně vesměs všichni jsou nějak zdravotně postižení a máme různé zdravotní problémy. Já jsem to dostal brzo, ale jsou přátelé a kamarádi, kteří podali žádost a mezitím zemřeli,“ upozorňuje Kovařík.

Účastníci protikomunistického odboje podle něj čekali 22 let na zákon, který by odboj uznal. A když se ho loni konečně dočkali, teď zase čekají na osvědčení a odškodnění.

„Měsíčně dáváme zhruba 100 až 120 vyřízených žádostí. My samozřejmě posíláme většinu z nich včetně odškodnění poštou,“ vysvětluje náměstek ministra obrany Michael Hrbata, jak se snaží zajistit, aby odbojářům dorazilo rozhodnutí co nejdříve. Jen malou část předávají osobně, například u příležitosti významných dnů.

Proces se však podle něj kvůli archivům urychlit nedá. „Nebude to rychlejší. My pořád počítáme se 100 žádostmi, které jsme měsíčně schopni vyřídit. Není to otázka ministerstva obrany, je to otázka Archivu bezpečnostních složek,“ tvrdí Hrbata.

Petr Dudek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme