"Rok bez léta" zavinily hned dvě sopky

Mezinárodní tým vědců shromáždil důkazy o dosud neznámé sopečné erupci, ke které došlo před rovnými 200 lety. Objev pomáhá vysvětlit důvody mimořádně chladné dekády, která trvala od roku 1810 do roku 1819.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výbuch sopky

Výbuch sopky | Foto: University Corporation for Atmospheric Research, Barry Voight, Penn State

O roku 1816 historické prameny hovoří jako o "roku bez léta". Až dosud se vědci domnívali, že příčinou ochlazení byl výbuch indonéské sopky Tambora, který je pokládán za největší erupci moderní doby a který zahubil více než 88 000 lidí. Sopečné erupce Zemi ochlazují, protože aerosoly kyseliny sírové v ovzduší brání přístupu slunečních paprsků. Problém ale byl, že Tambora vybuchla v roce 1815, tedy dobrých pět let po začátku ochlazování.

Nové důkazy ukazují, že Tambora skutečně nebyla jediným viníkem bezmála deset let dlouhého ochlazení. Analýza 200 let starých vzorků ledu z Arktidy a Antarktidy totiž ukazuje, že v roce 1809 muselo dojít k masivnímu sopečnému výbuchu, o kterém jsme dosud neměli tušení. Podle stop kyseliny sírové v ledu vědci odhadují, že výbuch byl asi z poloviny tak silný jako výbuch Tambory. Do ovzduší uvolnil asi 100 milionů tun sirných plynů, což je množství, které na několik let ochlazení bohatě stačí. Přesné místo výbuchu zatím neznáme. Množství sirných sloučenin je ale na obou pólech stejné, takže se dá předpokládat, že k němu došlo v tropické oblasti.

Zdroj: Science Daily

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme