Nový savec z hloubi druhohor

Před 123 miliony let žil v severovýchodní Číně drobný savec, který snad občas proběhl dinosaurům pod nohama. Jeho fosilii teď paleontologové našli na známém nalezišti v geologické formaci Yixian (I-sien).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maotherium asiaticus

Maotherium asiaticus | Foto: Mark A. Klingler, Carnegie Museum of Natural History

Druhohorní savec, kterého popisuje článek v Science, dostal jméno Maotherium asiaticus. Měřil asi 15 cm, vážil 70 až 80 gramů a jeho zuby byly specializované k lovu hmyzu a červů. Podle anatomie těla se zdá, že se pohyboval převážně na zemi a stejně jako jiní savci, kteří žili v době dinosaurů, i Maotherium byl nočním živočichem. Klíčovou adaptací, která savcům umožnila přežívat v temnotách, byl dobrý sluch.

Pro výzkum evoluce savců je proto velmi důležitá anatomie ucha. U velmi časných savců (jako byl například Morganucodon) bylo střední ucho součástí dolní čelisti. U moderních savců se od ní zcela oddělilo, což pravděpodobně přineslo lepší sluch a umožnilo robustnější stavbu čelistí. Střední ucho Maotherium zůstalo někde na půl cesty - jeho ušní kůstky se nacházejí mimo čelist, ale stále k ní zůstávají připojené. Připomínají tak stavbu ucha, kterou najdeme u embryonálních stádií moderních savců.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme