Od rostlin až po buněčné struktury. Laboratoř ticha nabízí netradiční pohled na les
Dva a půl milionu diváků na světové výstavě Expo 2015 v Miláně loni navštívilo českou Laboratoř ticha. Od zítřka podobný vjem zažije každý návštěvník Národního zemědělského muzea v Praze. Unikátní stálá výstava představuje les, který se ve futuristické laboratoři chová podle toho, jak je návštěvník hlučný nebo tichý.
Jde o multidimenzionální projekt, který představuje živý les vsazený do futuristické laboratoře. Díky moderním technologiím umožňuje návštěvníkům nahlédnout do buněčné úrovně lesního biotopu.
Kromě živých rostlin a futuristických květníků jsou součástí instalace také interaktivní kamery, projekční plochy, mikrofony, automatizované systémy na zavlažování a klimatizaci.
Národní zemědělské muzeum v Praze připravilo futuristickou laboratoř, která návštěvníkům odkryje různé podoby lesa
„Návštěvník, když bude v klidu, tak uvidí celou řadu věcí, které jsou mu promítány na projekčních plochách a uslyší i celou řadu zvuků, které les nabízí,“ říká ředitel pražské pobočky Národního zemědělského muzea Jiří Houdek.
Obrazovka návštěvníkům hlásí: Jste příliš hluční, buďte víc potichu. Pokud se lidé zklidní, kamera pak sleduje průhled dovnitř porostu.
„Kamera sjede do nejnižší úrovně a zaznamená až molekulární obraz roviny, když se ale zachováte hlučně, tak se kamera znovu dá do pohybu a znovu se dostaneme do úrovně pohledu na celou rostlinu a ne do hloubky,“ vysvětluje Jiří Houdek.
Projekt připravuje společnost Full Capacity v úzké spolupráci s ateliéry ČVUT.