„Myslím, že je strašně důležité, aby se člověk naučil být sám se sebou. Skoro každý den, je to rituál, si dám víno a třídím si myšlenky. Vjemy si mají sednout, věci se mají dožívat,“ popisuje Háma.
Hned šest lidí z kutnohorské sekty by policie chtěla poslat před soud. Dává jim za vinu úmrtí dalšího člena společenství při rituálech v lesích u Českého Šternberku.
Na místě jsou bagry, nákladní auta a hromady kamenů. Po svažitém terénu scházíme dolů, kde je lépe vidět nová konstrukce. Vypadá jako obří plechový tunel, kterým bude voda z místního potoku protékat.
„V 90. letech jsme odhadovali, že Šumava unese třicet pět jedinců vlků. To už jsme překročili. Odhadujeme, že sežerou tak 400 jelenů ročně,“ říká ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený.
Majitelé lesů musí znát nejméně 500 různých rostlin. Proč je to důležité? Jak poznat, jestli je les zdravý? A jaké květiny rostou v Praze? Odpovídá Petr Karlík z České zemědělské univerzity v Praze.
Cílem nařízení je bojovat proti ničení lesů na jiných kontinentech i v Evropě. Při uvádění na trh Evropské unie budou firmy u některých produktů dokládat, že nepocházejí z nedávno odlesněné půdy.
„Pokud se lidé v nejbližších dnech vydají do lesa třeba na sběr lesních plodů nebo na procházku, určitě by bylo dobré, aby se dívali nad sebe do korun stromů.“
Co se týče spárkaté zvěře, ať už to je jelen evropský nebo muflon a především prase divoké, tam jsou stavy nadměrné, kdy nemáme rovnováhu mezi životním prostředím a populace druhů spárkaté zvěře.
Entomologický výzkum v lese Ščúrnica v Bílých Karpatech potvrdil domněnky, že se skutečně jedná o prales, který se stovky let téměř nezměnil. Vědci také objevili vzácné druhy hmyzu.
Péče o mladé stromky, které byly vysázeny po kůrovcových kalamitách, přetěžuje rozpočty drobných obcí. Na práce najímají brigádníky i firmy se speciální technikou.
Lesy, které před pěti lety zdevastoval kůrovec, postupně ožívají. Vyplývá to ze zjištění jihočeských vědců, kteří při výzkumu objevili bohatá společenstva rostlin i hmyzu včetně ohrožených druhů.
Na celé stezce je asi patnáct zhruba dva a půl metru vysokých sloupků se směrovkami, kromě toho jsou i na stromech nastříkané značky – žlutý čtverec s černou siluetou vlka.
Požár nazvaný Park Fire vypukl na okraji města Chico severně od kalifornské metropole Sacramenta a šíří se směrem na sever přes převážně neobydlené oblasti.
„My to nevítáme, protože žijeme s ochranou přírody v našich lesích celou dobu,“ komentuje vznik CHKO Karel Picura. „Jako zastupitelstvo jsme vyjádřili tomuto záměru podporu,“ říká Vladimír Buřt.
„Nadávala jsem celou dobu, že to byl hodně blbý nápad tam takhle po bouřce jezdit. Tolik popadaných stromů jsem ještě v životě neviděla," uvedla cyklistka
„U řady myslivců, se kterými jsem v kontaktu, se naopak setkávám s pozitivní reakcí na podobu novely, jak jsme ji připravili a schválili minulý týden na vládě,“ říká ministr zemědělství Marek Výborný.
Myslivecká jednota zásadně odmítá novelu mysliveckého zákona, kterou ve středu schválila vláda, a chce bránit jejímu schválení v parlamentu všemi zákonnými prostředky. Co myslivcům na novele vadí?
Osmnáctiletá Valentýna Smutná už je kompletně oblečena do lesnického. A před ní stojí obrovská mašina: „Dnes půjdeme tady do porostu a budeme vyvážet nějaký sortiment dřeva. Taková klasika.“