Přemnožení divočáci ničí letiště v Plasích a ohrožují tím piloty
Rozryté zahrádky, fotbalová hřiště, pole nebo dokonce přistávací dráhy na letišti - to je práce přemnožených divokých prasat. Na Plzeňsku už letos divočáci způsobili milionové škody a nikdo si s tím neví rady.
Prasata nemají přirozeného nepřítele a jsou velmi chytrá, takže každý úspěšný odstřel je málem důvodem k oslavě.
Travnatá letištní plocha v Plasích na severním Plzeňsku na první pohled vypadá netknutě, ale je to jenom zdání. Alespoň podle vedoucího leteckého provozu z Aeroklubu Plasy Karla Maříka.
„Teď to vypadá, že je to v pohodě, letištní plocha je přes měsíc v krásném stavu, ale dala nám zabrat od října do června. Kdy skutečně v noci chodí. My jsme ráno den zavezli, zaválcovali. Druhý den to samé.“
Nejde ale jen o to, že stále dokola zasypávat díry je otrava. Hlavní problém je v tom, že díry od divočáků můžou ohrozit letadla.
„Může se stát, že při startu nebo při přistání, vjede letadlo do díry, může utrhnout podvozek, zlomit vrtuli. A možná by se to mohlo i převrátit na záda.“
Výška v kohoutku u kňoura 90-115 cm, u bachyně 70-95 cm. Hmotnost kňoura se pohybuje od 95 až do 160 kg, bachyně 70 až 110 kg. Dokáže se velmi rychle pohybovat a je schopen vytrvale a dlouho běžet. Velmi dobře plave i na delší vzdálenosti.
Nehledě na to, že oprava letadla není zrovna levná záležitost. Karel Mařík s kolegy zkoušeli divočáky odradit nejrůznějšími způsoby. Speciálními chemickými přípravky, ale dokonce i aviváží. Divočáků je ale moc a nic si z toho nedělají.
„Protože jich taky viděli 60. A to už je řeka prasat a ty už jdou za svým.“
Myslivci by rádi pomohli. S odstřelem to ale není jednoduché. Bachyně a kňouři se smí lovit jen od srpna do konce prosince. Po celý rok se střílejí jen selata a starší kusy do 24 měsíců. Navíc jsou prasata chytrá a schovávají se. A tak myslivci alespoň pomáhají s likvidací děr.
„Pak se povedlo nějaké prase ulovit na letištní ploše, což si bachyně řeknou mezi sebou a načas prasata odtáhla. Pak začala pšenice do mléčné zralosti a prasata odtáhla do polí. Zatím je relativní klid, ale záleží na tom, co se bude dít až se posekají pole,“ říká myslivec Milan Lukeš z blízké Rybnice.
A co by podle něj na přemnožená prasata nejlépe zabralo?
„Černá zvěř by se měla lovit zákonně celoročně. Kolikrát se mi stalo, že na letištní ploše stojí bachyně, kňour a střelit je nemůžete, protože byste byli pytlák.
Za přemnožení divočáků můžou mírné zimy a dostatek potravy během celého roku. Většinu času tráví místo v lese na polích a na oseté plochy za nimi myslivci nemůžou.