Supersopky mohou vybuchnout mnohem dříve, zjistili Američané
Takzvané supersopky mohou vybuchnout mnohem dříve, než se původně předpokládalo. Nové americké studie mluví o časovém úseku 500 až 3000 let.
Naposledy vybuchla obří sopka před 75 tisíci lety v oblasti Indonésie. Sopečný prach tenkrát dolétl do vzdálenosti 3000 kilometrů, zastínil slunce a způsobil všude na Zemi celoroční zimu. Alespoň tak o tom hovoří slavný dokument BBC Supersopka z roku 2005.
Největší supervulkán na Zemi leží v oblasti Yellowstonského parku v americkém státě Wyoming.
O supervulkánech mluví vulkanolog České geologické služby Vladislav Rapprich ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3
„Je to sopka, která je samozřejmě velmi bedlivě sledovaná, a ona projevuje nějakou aktivitu trvale. To jsou ty slavné yellowstonské gejzíry. Neustále tam dochází ke změnám povrchu – ta sopka jakoby dýchá, nafukuje se a zase propadá,“ řekl vulkanolog České geologické služby Vladislav Rapprich.
Dodal, že v současné chvíli nejsou známky, že by se blížilo bezprostřední nebezpečí erupce. Na erupci se podle jeho slov není potřeba připravovat, protože pokud by se tak stalo, tak by se patrně „civilizace naprosto změnila“.
„Musíme si uvědomit, že by na velmi dlouhou dobu zkolabovala letecká doprava, patrně by přestal fungovat ekonomický systém tak, jak ho známe. Samozřejmě při velké erupci by opravdu mohlo dojít ke změně klimatu na několik let, k ochlazení,“ vysvětlil Vladislav Rapprich.