Za útěk tygra v liberecké zoo může zřejmě chyba ošetřovatelky
Kdo mohl za včerejší útěk bílého tygra z výběhu liberecké zoo, řeší policie. Zoologická zahrada si udělala svoje vlastní šetření, ve kterém došla k závěru, že chyba byla pravděpodobně na straně ošetřovatelky. Právě kvůli její nepozornosti zřejmě tygr utekl z výběhu a napadl tři lidi včetně jí samotné.
Oficiálně není zatím nikdo obviněný, policie případ vyšetřuje, bude trvat minimálně několik dní, než budou jasné oficiální závěry. Zoologická zahrada už ale podnikla sama kroky k tomu, aby vypátrala, kdo za útěk tygra mohl, jak říká Ivan Langr z liberecké zoo.
„Dospěli jsme k závěru, že včerejší událost je pravděpodobně dílem individuálního selhání jednoho z ošetřovatelů. Slovo pravděpodobně je stále na místě, protože oficiální závěry musí dát policie, nikoli my sami.“
O nenovějším vývoji v případu útěku a opětného lapení vzácného tygra mluvila Šárka Škapiková
Vedení zoo se rozhodlo už situaci řešit, a ošetřovatelku sesadilo z její dosavadní funkce. Ředitel ale zároveň upozorňuje, že ošetřovatelka svou duchapřítomností a okamžitým jednáním nejen povolala kompetentní nadřízené osoby a záchranáře, ale také za cenu vlastního ohrožení odvedla pozornost šelmy od dvou zraněných kolegů.
Během čtvrtka, kdy k nešťastné události v liberecké zoo došlo, se šířily sdělovacími prostředky různé zprávy, některé se od sebe dokonce výrazně lišily. Vše proto Ivan Langr uvádí na pravou míru:
„Podstatné je upozornit na spekulace, že zvíře pobíhalo po zoologické zahradě - tak tomu opravdu a naštěstí nebylo. Paris se držel v bezprostřední blízkosti pavilonu. Výhodou se ukázalo, že je rivalem lvů, které záhy poté, co napadl ošetřovatele, spatřil v jedné z expozic a šel se věnovat jim.“
Není také pravda, jak některá média uváděla, že tygr ohrožoval návštěvníky. Ivan Langr řekl, že v tu dobu vlastně v zahradě žádní návštěvníci nebyli, pouze jedna školní třída, která byla hned stažena do bezpečí budovy starého ředitelství.
Celá událost naštěstí neskončila tragicky a podle lékařů je možné říci, že skončila vlastně ještě velmi dobře. Více k aktuálnímu stavu ošetřovatele, kterého tygr napadl a ublížil mu ze všech tří ošetřovatelů nejvíc, řekl Lukáš Gibiec z liberecké nemocnice:
„Pacient utrpěl povrchová zranění na hlavě, zátylku, zádech a v podpaží. Jeho stav je dobrý, stabilizovaný. Bude hospitalizovaný zřejmě ještě několik dní. Je mimo ohrožení života.“
Další dvě ošetřovatelky zůstávají na nemocenské v domácí péči.
Tygr Paris je v pořádku. Pavilon šelem, který je dnes kvůli vyšetřování veřejnosti nepřístupný, by se měl návštěvníkům znovu otevřít během víkendu.