Čína ve zbrojení dohání USA. Otestovala kluzák létající desetkrát rychleji než zvuk
Tichý boj velmocí pokračuje. Peking a Washington závodí o to, kdo dřív vyvine, otestuje a začne používat novou zbraň. Stroj, který se pohybuje desetkrát rychleji než zvuk, a na který je krátká i protiraketová obrana. Minulý týden jeden takový letoun Čína otestovala.
Hypersonický kluzák je stroj, který může létat rychlostí vyšší než zvuk. Čínský typ WU-14 musela do vzduchu vynést raketa.
Podle kusých informací při letu dokonce překonal desetinásobně rychlost zvuku. Jde ale o tajný výzkum čínské armády, a potvrzených informací je proto málo.
Čínské ministerstvo obrany pouze uvedlo, že test stroje skutečně minulý čtvrtek provedlo. Nikoho ale jím nechce ohrožovat a nesměřovalo ho na žádný konkrétní cíl.
O testech čínského kluzáku informovala asijská zpravodajka Kateřina Procházková
Vysoce nadzvuková letadla jsou podle expertů zbraněmi 21. století a ten, kdo je ovládne, bude mít v podstatě moc nad celou Zemí.
Letouny mají velmi vysokou rychlost, což umožňuje, aby udeřily kdekoliv. Navíc obrana proti takovým systémům je velmi obtížná, v současné době dokonce až nemožná. Obavy Pentagonu a dalších asijských zemí jsou tedy pochopitelné, pokud Čína takové zbraně získá a bude je používat.
Podobně nebezpečnou zbraní disponují i Spojené státy, Rusko je vyvíjí. Spojené státy už před čtyřmi lety provedly test hypersonického kluzáku HTV-2. Americký kluzák pak při testu vyvinul rychlost Mach 20 - tedy 23 900 kilometrů za hodinu. O rok později jeho rychlost Američané potvrdili. Čína je tak druhou zemí, které se kluzák podařilo otestovat.
Na jeho vývoji ale v současnosti pracuje také Rusko. Vynálezy a testováním podobných systémů se zabývá ruský Institut tepelné techniky, který pracuje na nové mezikontinentální střele označované jako RS-26 Rubež neboli "zabiják protiraketové obrany". S výzkumem nezaostává prý ani Indie a údajně i Německo.