Čína ve zbrojení dohání USA. Otestovala kluzák létající desetkrát rychleji než zvuk

Tichý boj velmocí pokračuje. Peking a Washington závodí o to, kdo dřív vyvine, otestuje a začne používat novou zbraň. Stroj, který se pohybuje desetkrát rychleji než zvuk, a na který je krátká i protiraketová obrana. Minulý týden jeden takový letoun Čína otestovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadzvukový letoun Spike S-512

Nadzvukový letoun Spike S-512 | Foto: Spike Aerospace

Hypersonický kluzák je stroj, který může létat rychlostí vyšší než zvuk. Čínský typ WU-14 musela do vzduchu vynést raketa.

Podle kusých informací při letu dokonce překonal desetinásobně rychlost zvuku. Jde ale o tajný výzkum čínské armády, a potvrzených informací je proto málo.

Čínské ministerstvo obrany pouze uvedlo, že test stroje skutečně minulý čtvrtek provedlo. Nikoho ale jím nechce ohrožovat a nesměřovalo ho na žádný konkrétní cíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O testech čínského kluzáku informovala asijská zpravodajka Kateřina Procházková

Vysoce nadzvuková letadla jsou podle expertů zbraněmi 21. století a ten, kdo je ovládne, bude mít v podstatě moc nad celou Zemí.

Letouny mají velmi vysokou rychlost, což umožňuje, aby udeřily kdekoliv. Navíc obrana proti takovým systémům je velmi obtížná, v současné době dokonce až nemožná. Obavy Pentagonu a dalších asijských zemí jsou tedy pochopitelné, pokud Čína takové zbraně získá a bude je používat.

Podobně nebezpečnou zbraní disponují i Spojené státy, Rusko je vyvíjí. Spojené státy už před čtyřmi lety provedly test hypersonického kluzáku HTV-2. Americký kluzák pak při testu vyvinul rychlost Mach 20 - tedy 23 900 kilometrů za hodinu. O rok později jeho rychlost Američané potvrdili. Čína je tak druhou zemí, které se kluzák podařilo otestovat.

Na jeho vývoji ale v současnosti pracuje také Rusko. Vynálezy a testováním podobných systémů se zabývá ruský Institut tepelné techniky, který pracuje na nové mezikontinentální střele označované jako RS-26 Rubež neboli "zabiják protiraketové obrany". S výzkumem nezaostává prý ani Indie a údajně i Německo.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme