Hackeři získali záznam rozhovoru mezi vyšetřovateli FBI a Scotland Yardu

Před hackery už si nemůžou být jisté ani zdánlivě nedobytné bezpečnostní instituce jako FBI a Scotland Yard. Hackeři ze skupiny Anonymous zveřejnili záznam rozhovoru vyšetřovatelů těchto institucí, na kterém diskutují o taktice boje proti hackerům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kabel s připojením na internet; počítač

Kabel s připojením na internet; počítač | Zdroj: Reuters

Sedmnáctiminutová nahrávka vznikla 17. ledna při konferenčním rozhovoru vyšetřovatelů obou policejních sil. Je to konferenční hovor mezi příslušníky Scotland Yardu v Londýně a členy FBI v New Yorku a Los Angeles.

Konverzace se kromě jiného týká několika aktuálních případů, které policisté na obou stranách Atlantiku vyšetřují, včetně velice detailního rozboru dalších kroků a postupu. Paradoxně se v něm debatuje také o nadcházející konferenci v anglickém Sheffieldu, která se má zabývat bojem proti kybernetickému zločinu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Útok hackerů proti FBI a Scotland Yardu shrnuje spolupracovník Čro Ivan Kytka

Tón rozhovoru je místy velice žoviální, na druhou stranu se v něm objevují citlivé informace, které mohou podle londýnských právníků ohrozit soudní přelíčení se šesti hackery v Británii, kteří čelí obvinění z počítačového pirátství. Zveřejnění nahrávky tak může být i pomstou.

Zatím není jasné, jak se hackeři k záznamu dostali. FBI tvrdí, že její komunikační systém nebyl jakkoli narušen a je dostatečně zajištěný a bezpečný. Scotland Yard se dušuje, že také na jejich straně bylo vše v pořádku a že k úniku dat nedošlo v Británii.

Podle amerického deníku Washington Post mohli mít hackeři přístup do e-mailových schránek některých účastníků konferenčního hovoru. Ve schránkách byly informace včetně hesel jak se k hovoru odkudkoli připojit. Možná tedy stačilo zadat jméno a heslo a pak si konverzaci jednoduše nahrát. Přesné informace o úniku však FBI ani Scotland Yard nezveřejnily.

Recesisté, nebo nebezpeční zločinci?

Anonymous jsou těžko definovatelná skupina. V Británii jsou její členové popisováni jako novodobí anarchisté, kteří nemají žádný respekt před jakoukoli autoritou, policií nebo úřady. Jsou velice volným spojením, které nemá žádné vedení ani struktury.

Pro odborníky na boj s kybernetickým zločinem je proto těžké je vystopovat. Jak nasvědčuje i uniklá konverzace, policisté nemají jasno, nakolik mají brát členy skupiny Anonymus vážně. Zda jde o recesisty ve věku teenagerů, kteří se jen snaží upoutat pozornost, nebo zda jde skutečně o vážnou hrozbu vůči britským institucím.

V Česku hackeři napadli v posledních dnech web ODS či Poslanecké sněmovny. Je to prý reakce na podpis mezinárodní smlouvy ACTA, která má zabránit nelegálnímu nekontrolovatelnému šíření autorských děl.

V Británii sídlí velké mezinárodní firmy a banky mající spoustu informací, které se dají zneužít. Spíše než Anonymus trápí britské instituce organizované počítačové nájezdy ze zahraničí. Často se hovoří o tom, co dokáží hackeři z Číny nebo Ruska. Například webové stránky britského ministerstva zahraničí byly minulý rok v létě pod trvalými útoky hackerů ze zahraničí.

Ivan Kytka, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme