Aktuální problém jsou podle ministra protržené hráze v Ostravě. Pršet má až do středy
Pršet bude ještě do středy na jihu Čech, pozor bude třeba dávat na zvýšení hladin na Lužnici, Malši a Otavě. Po pondělním jednání Ústřední povodňové komise to novinářům řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Od konce minulého týdne spadlo nejvíc vody v Jeseníkách, celkový úhrn srážek tam dosáhl 500 litrů na metr čtvereční, dodal.
Na horách na severu země mohlo spadnout mezi 300 až 400 litry, na ostatních místech Česka 100 až 200 litrů na metr čtvereční, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík. Odra, která odvádí vodu ze severu Moravy, podle hydrometeorologů už kulminovala. Podle výhledu budou v následujících dnech srážky ustávat, na dolních tocích ale budou hladiny ještě kulminovat.
Pardubice se podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) podařilo ochránit od záplav manipulací na přehradě Seč. Dál vodohospodáři kontrolují situaci na Vltavské kaskádě kvůli situaci na středním Labi.
Během následujících dní se ještě počítá se spadnutím 70 litrů vody na metr čtvereční na Otavě, nasytí se tak levobřežní přítoky Vltavy, uvedl Výborný. Pršet má hlavně v Novohradských horách a na Šumavě.
Třetí stupeň povodňové aktivity trvá na desítkách míst země, v povodí Odry ještě voda zůstává na úrovni padesátileté vody, hladiny tam nicméně klesají. Aktuální problém představují podle Hladíka zřejmě protržené hráze v Ostravě.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Chybějící přehrada na Bruntálsku
Pokud by byla postavena přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, s ohledem na už vybudovaná protipovodňová opatření by ochránila Krnov i Opavu. Škody by v žádném případě nebyly takové, jaké jsou dnes. Po dnešním jednání Ústřední povodňové komise to na briefingu řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Brněnskou přehradu nechají vodohospodáři přetéct bezpečnostním přelivem. Chtějí předejít ucpání toku
Číst článek
Proti přehradě dlouhodobě vystupuje Hnutí Duha Jeseníky a obec, která by měla být částečně zatopena.
Pokud by dnes bylo vodní dílo Nové Heřminovy postaveno, povodí Odry a města Krnov a Opava by podle něj nezasáhla stoletá, ale pouze pětiletá povodeň.
„Krnov včera (v neděli) kulminoval na 250 kubických metrech za sekundu, pokud by bylo dílo Heřminovy postaveno, bylo by to pouze 150 kubíků za sekundu,“ uvedl Výborný.
V Opavě by byl v případě, že by bylo možné využít zadržení vody přehradou, podle ministra maximální průtok 330 krychlových metrů za sekundu. Průtok tam v neděli dosáhl 643 metrů krychlových za sekundu.
Výborný vyzval, aby se udělalo vše pro zahájení stavby. „Počítáme s rokem 2027, pokud by se to podařilo urychlit, bude to jenom dobře,“ řekl. Proti přehradě protestují mimo jiné nevládní organizace.
„Je to o tom, abychom mohli postupovat velmi rychle, 99 procent pozemků v Nových Heřminovech máme vykoupených,“ řekl Výborný.
Ministerstvo zemědělství podle dřívějších odhadů předpokládá, že náklady na přehradu dosáhnou zhruba osmi miliard korun. Za ně by se měla postavit přehrada a silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy koryta řeky.
Opavský primátor Navrátil požádá vládu o odložení voleb kvůli povodním. Obrátí se i na další primátory
Číst článek
O výstavbě nádrže se mluví desítky let. Aktuální se znovu stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997.
Proti přehradě dlouhodobě vystupuje obec Nové Heřminovy, která má být částečně zatopená. Její představitelé vycházejí z výsledků referenda, které jednoznačně dopadlo v neprospěch stavby.
V poslední době vedení obce částečně mění pohled na věc. Referendem vázáni zůstávají, přiznávají ale, že rozhodnutí státu nedokážou zvrátit. Pozornost proto zaměřují spíš na uspokojení dlouhodobě zanedbávaných potřeb obce.
Zásadně proti přehradě vystupuje Hnutí Duha Jeseníky. „Nesouhlasíme s rozhazováním státních peněz na budování jakýchsi potěmkinovských přehrad. Tato část řeky Opavy je navíc velice cenná, což dokládají biologické posudky. Již léta upozorňujeme na to, že Povodím Odry zpracovaná EIA obsahuje jen jednu variantu a je zhotovena v rozporu se zákony o ochraně přírody,“ řekl už dříve koordinátor hnutí Ivo Dokoupil. Podle něj lze obce chránit odsazenými hrázemi.