Způsobů, jak se kyberpodvodníci, snaží peníze z lidí vylákat, je mnoho. Asi nejčastější metodou jsou podvodné investice, kdy pachatelé sázejí na to, že senior bude chtít rozmnožit svoje úspory.
V únoru se počet kybernetických incidentů v Česku nezměnil. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost na svém webu informoval, že jde o čtvrtý měsíc v řadě s podprůměrnými hodnotami.
Velká část kybernetických útoků cílí na narušení dostupnosti služeb, především na bankovní instituce. Tento způsob také patří k paralelní válce ke konfliktu na Ukrajině.
„Výhoda ruské techniky byla, že nešla hacknout. Nebylo tam totiž nic, co by šlo hacknout. To se s nákupem západní techniky mění. V ní je spousta přístrojů, které spolu komunikují,“ uvedl Haratek.
V posledních letech se výrazně zvyšuje velikost a rozsah kybernetických útoků KLDR proti podnikům spojeným s kryptoměnami. To se časově shoduje se zjevným zrychlením jaderného programu.
Banka k napadení dodala, že jde o takzvaný DDoS útok. „Útok nezasáhl vnitřní informační systémy,“ uvedla. Nyní spolupracuje s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Finance klientů bank nejsou v ohrožení, jedinou komplikací pro klienty je dočasně nefunkční webový přístup k bankovnictví. Vyplývá to z vyjádření expertů na kyberbezpečnost.
„Útočník napodobuje reálná telefonní čísla NÚKIB a vydává se za zaměstnance úřadu, nebo se vydává za zaměstnance bankovních institucí,“ uvedl úřad ve varování určeném veřejnosti.
„Je to strašidelné. Probudíte se, jste o tolik peněz chudší a ještě máte dluhy,“ říká Pavel, kterého vůbec nenapadlo, že komunikuje s podvodníky. I proto jim na žádost nadiktoval údaje z příchozí SMS.
Kriminalisté z Hradce Králové řeší první případ krádeže a neoprávněného přístupu k počítačovému systému. Přestože poškozený internetový obchod Obchody 24, který byl zneužit, sám před podvodnými maily varoval.
Před hackery už si nemůžou být jisté ani zdánlivě nedobytné bezpečnostní instituce jako FBI a Scotland Yard. Hackeři ze skupiny Anonymous zveřejnili záznam rozhovoru vyšetřovatelů těchto institucí, na kterém diskutují o taktice boje proti hackerům.
Liberečtí kriminalisté obvinili teprve šestnáctiletého chlapce z porušení autorského práva. Podle policie mladík zpřístupňoval filmy a různá audiovizuální díla na svých webových stránkách. Způsobil tak škodu za 138 miliónů korun.