Miroslav Sedláček z ČVUT je za vývoj odvalovací turbíny nominován na evropského vynálezce
Miroslav Sedláček z pražského ČVUT soutěží o Evropskou cenu pro vynálezce roku 2016. Nominaci získal za vynález bezlopatkové kapalinové nebo také odvalovací turbíny. Její největší výhodou je, že může fungovat i na klidnějších potocích s nízkým spádem vody. V kategorii výzkum má Miroslav Sedláček ve finále dva konkurenty. Prestižní vyznamenání udělí Evropský patentový úřad začátkem června v Lisabonu.
Voda se do plechového sudu valí nerezovým korytem z nádrže, spád je pouhých 60 centimetrů. Síla vody roztáčí generátor, který vyrábí elektřinu.
„Představte si, že rotor je na nějaké krátké hřídeli a tato sestava je uložena v jakémsi zvonu nebo trychtýři. Tím, že kolem rotoru protéká voda, začíná se tato koule odvalovat, koulí se po vnitřní stěně,“ popisuje princip turbíny Miroslav Sedláček, rozvážný 65letý muž. Vývoj odvalovací turbíny je jeho celoživotní dílo.
Vědec Sedláček soutěží o Evropskou cenu pro vynálezce roku. Jeho kapalinová turbína funguje i na klidnějších potocích. Více od J. Skalického
„Stačí, když se zadíváte na nějaký vodní tok, kde se plovoucí předmět dostane do vodního víru, nějaké tůňky. Začne tam vykonávat přesně to, co jsem popsal. Koulí se uvnitř tůňky, tím se otáčí v protisměru, kam je odvalován. Napadlo mě, že je to velmi zajímavé.“
Zvláštního jevu si nejspíš všimli i další. Ale jen Miroslav Sedláček ho dokázal využít k převratně nové konstrukci turbíny, která vodní svět napodobuje.
„Problém byl v tom, že princip odvalovacího jevu není zatím přesně rozebrán, neexistují k tomu dokonalé rovnice, které by to popisovaly. Pokus omyl byla základní metoda, která vedla k tomu, že se vyprofilovaly určité tvary rotorů a statorů turbíny,“ vysvětluje.
Evropská cena pro vynálezce je nejdůležitější cenou za inovace v Evropě. Uděluje ji od roku 2006 každoročně Evropský patentový úřad (EPÚ). Touto cenou se oceňují jednotliví vynálezci a týmy vynálezců, kteří svými vynálezy přispívají k nalezení technických odpovědí na nejdůležitější výzvy naší doby.
Výhodou je, že turbína funguje i při nízkém spádu vody. „V našich podmínkách, v nějaké podhorské oblasti přivedeme podél potoka vodu z místa, které je o deset metrů výš než místo, kde je turbínka instalovaná. To znamená, že za 24 hodin naakumulujeme 10 až dvanáct kilowatthodin elektřiny. Deset kilowatthodin postačuje pro běžný provoz tří domácností.“
„Pro rozvojové země ta výhoda spočívá v tom, že není potřeba stavět žádné zvláštní hráze. Tyto téměř přirozené podmínky - spád třeba 60 centimetrů – se v přírodě skoro nachází. Teď tedy chceme toto zařízení, které máme ve vývojovém centru, dovyvinout tak, aby se mohlo stát předmětem komerční výroby. Musí se vyřešit některé materiálové otázky, otázka generátoru, možná i řada dalších, které teprve vyvstanou,“ dodává Sedláček, podle kterého by to mohlo být do dvou let.