„Světlo v noci je cizorodý prvek. Celá příroda vnímá rozdíl mezi denním světlem a noční tmou, a když se tenhle rozdíl zmenšuje nebo mizí, tak je organismus zmatený,“ popisuje vědec pro Radiožurnál.
Dokáže rozpoznat riziko vzniku Parkinsonovy nemoci jen z nahrávky telefonního hovoru. Českou aplikaci SmartSpeech vědci stále testují, ale z prvních výsledků jsou nadšení.
Aktuálně pomůže s vysušováním domů teplé počasí a průvan. Důležité je, aby odvod vlhkosti z místnosti šel ruku v ruce s vypařováním vody ze stěn a povrchů, jinak se bude vlhkost stále vracet.
„Je možné, že v budoucnu bude nelegální generovat obrázky umělou inteligencí a neoznačit je vodotiskem,“ říká pro Radiožurnál profesor Jiří Matas z ČVUT v Praze.
Konsorciu firem se nelíbí provázání znaleckého ústavu s pražskými politiky, městskými firmami i třeba konkurenční firmou Metrostav a její dceřinkou Subterrou.
Robot je konstruovaný tak, aby se hned dokázal zorientovat v jakémkoli neznámém prostředí, například v chodbě nebo jeskyni. Využívá k tomu právě prostorové senzory.
„Na všechno můžete sáhnout, všechno můžete uchopit, něco na vás reaguje,“ vyzdvihuje tvůrce aplikace. Také pohyb je reálný. „Jste v stavu beztíže. Nechodíte, ale létáte. Odrážíte se a posíláte jinam."
Humanoidní robot je doposud velkou výzvou. „Věci, které jsou pro člověka naprosto přirozené, jako je chůze do schodů, jsou pro stroj z mnoha důvodu komplikované,“ popisuje Tomáš Svoboda z ČVUT.
Ukrajinským studentům část nákladů pokryje grant. 22 milionů poskytlo Česko, dalších 10 milionů Spojené státy americké. Část nákladů si ale budoucí piloti civilních letadel hradí sami.
„Ženy jsou souzeny víc. Když udělá žena chybu, tak je blbá, a když udělá chlap chybu, tak se blbě vyspal,“ říká Burešová. Dodává ale, že více narážek slýchává od společnosti než z vědeckého prostředí.
Na sloupech v křižovatce už jsou nové kamery, které míří do různých směrů. Příští měsíce budou sbírat data o hemžení tisíců vozidel a lidí. Provoz ale nijak neovlivní.
Lidské plicní buňky V Holešovičkách pět dnů simuloval mobilní toxický inkubátor. Obsahuje lidské plicní buňky. „Třeba od lidí nemocných, zdravých, různého věku, pohlaví, kuřáků,“ přibližují vědci.
Zásadním aspektem výzkumu bylo podle vědců sestrojení vlastních měřicích přístrojů. Jako první výzkumný tým v Evropě využili vědci z ČVUT takzvaná měřicí vozidla.
Jeden z modelů učí lidi pohybovat se v neznámém prostoru. Je určený pro ty, kteří přišli o zrak nedávno a nejsou zvyklí se bez něj orientovat. Vypadá jako trojrozměrná zmenšená mapa místnosti.
„Ve výzkumu bychom rádi roboty vybavili schopností vnímat okolní prostředí a interagovat s ním i za různých podmínek, které nejsou dopředu přesně předprogramované,“ přibližuje Josef Šivic.
Parkovací místa dlouho vznikala podle normy, která vyhovovala velikosti aut před desítkami let.Třeba moderní SUV se tak do nich vejdou jen s velmi malou rezervou.
Po internetu začaly kolovat fotky, kde Donalda Trumpa zatýkají policisté. Ty vygenerovala AI, umělá inteligence. Bez bližšího zkoumání jsou falešné snímky snadno uvěřitelné.
Příjemnější používání a technologická vylepšení vyvolaly po virtuálních brýlích takovou poptávku, že se zájemci musí řadit do virtuální fronty. Obchody teď prodej regulují.
Prasklé srdce zvonu není podle technika samo o sobě velká tragédie. Zvon Zikmund ze 16. století jich za celou svou historii vystřídal několik. Ale prasklý zvon je téměř neopravitelný.
Vědci uspěli na mezinárodní konferenci v New Orleans. Vítězství si fakultní tým připsal v soutěži Weather4cast. A vítězství získal i Ondřej Podsztavek v soutěži Ariel Machine Learning Data Challenge.
Roboti, umělá inteligence, ale i herci souboru Laterna Magika se podíleli na letošním festivalu světla Signal. Ten můžete v Praze navštívit až do nedělního večera.
V českém tisku se v pátek dočtete, že kamení z uranových hald se využije při stavbě dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Hlušina prošla potřebnými zkouškami a splňuje všechny limity, píše Právo.